ادامه طرح رونق تولید در سال ۹۶/ اضافه شدن اصناف برای دریافت تسهیلات

طرح رونق تولید با اختصاص تسهیلات بانکی به واحدهای صنعتی و کشاورزی در حالی طی سال ۹۶ نیز ادامه خواهد یافت که واحدهای صنفی نیز مشمول دریافت تسهیلات خواهند شد.
طرح رونق تولید در نیمه اول سال جاری کلید خورد تا در ابتدای امر پرداخت تسهیلات ۱۶ هزار میلیارد تومانی به ۷۵۰۰ واحد تولیدی کوچک و متوسط اختصاص یابد. طرح مذکور یکی از پروژه‌های اقتصادی کشور بود که از سوی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در کنار شش برنامه دیگر برای وزارت صنعت، معدن و تجارت در نظر گرفته شد.
با توجه به نیاز واحدهای تولیدی برای احیا و رونق چرخه تولید میزان متقاضیان برای اخذ تسهیلات بیشتر از ۷۵۰۰ واحد در نظر گرفته شد تا بدین منظور بر اساس رایزنی‌های انجام شده نه‌تنها سقف واحدهای تولیدی دریافت کننده وام برداشته شود بلکه در مورد میزان ۱۶ هزار میلیارد تومانی تسهیلات نیز تجدید نظر شد.
تاکنون و بر اساس آخرین آمار رسمی ۲۳ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی در بخش صنعتی و کشاورزی مشمول دریافت تسهیلات شده‌اند و علاوه بر این به میزان ۱۶ میلیارد و هشت  میلیون تومان نیز به واحدهای مربوطه وام رونق تولید پرداخت شده است.
ادامه طرح رونق تولید در سال آینده
هرچند به نظر می‌رسید که طرح رونق تولید در سال ۱۳۹۵ آغاز و به پایان برسد اما با توجه به استقبال واحدهای تولیدی به منظور بازگشت به چرخه تولید تصمیم بر این شده که طرح مذکور در سال ۱۳۹۶ نیز ادامه یابد و به متقاضیان دریافت تسهیلات، پرداخت‌های مربوطه توسط بانک‌ها صورت گیرد.
اضافه شدن واحدهای صنفی برای دریافت تسهیلات
در ابتدای طرح رونق تولید پرداخت تسهیلات ۱۶ هزار میلیارد تومانی تنها به واحدهای تولیدی و صنعتی انجام می‌شد اما با پیشرفت کار واحدهای کوچک و متوسط در بخش کشاورزی نیز مشمول این طرح شدند تا با مراجعه به بانک‌ها تسهیلات مربوطه را دریافت کنند. از ۲۳ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی نیز که تاکنون تسهیلات دریافت کرده‌اند ۱۱۰۰۰ واحد در بخش صنعت و معدن و ۱۲۵۰۰ واحد نیز در بخش کشاورزی بودند.
بر اساس تصمیم اتخاذ شده به منظور رونق تولید در سال ۱۳۹۶ قرار بر این است که واحدهای صنفی نیز مشمول دریافت تسهیلات شوند تا بدین منظور جامعه اخذ کننده دریافت وام جهت رونق تولید افزایش یابد.
این در حالی است که اخیرا وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهادی را در پنج بند جهت تخصیص تسهیلات بانکی ۴۲ هزار میلیارد تومانی به ۱۲۱ هزار واحد تولیدی و صنعتی در سال آینده به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارائه کرده است که در صورت موافقت با آن ارائه تسهیلات بانکی به ۱۰۰ هزار صنف تولیدی به منظور نوسازی، ۵۰۰۰  واحد صنعتی در جهت نوسازی صنایع، ۱۰۰ هزار واحد صنعتی به عنوان سرمایه در گردش، 5000 واحد صنعتی جهت تکمیل طرح‌های نیمه تمام و ۱۰۰۰ واحد جهت نوسازی و تجهیز معادن در دستور کار قرار می‌گیرد.

ایسنا