استقبال بازديد كنندگان نمايشگاه موادغذايي شانگهاي از محصولات ايراني

پكن - شانگهاي از مهمترين بنادر و شهرهاي تجاري چين اين روزها ميزيان نمايندگاني از 60 كشور جهان از جمله جمهوري اسلامي ايران است كه محصولات غذايي و مواد خوراكي را در دوازدهمين نمايشگاه بين المللي مواد غذايي سيال (SIAL) شانگهاي به معرض تماشا گذاشته اند.
زعفران ، خرما ، پسته و ماكاروني چهار محصول توليدي كشورمان است كه توسط فعالان بخش خصوصي و دولتي ايران در نمايشگاه بين المللي مواد غذايي شانگهاي ارايه شده است . نمايشگاهي كه در مدت سه روز برگزاري آن مي كوشد فعالان اقتصادي چين را با بهترين توليدات مواد غذايي از يك هزار و 520 شركت از 60 كشور مختلف از جمله ايران آشنا سازد. هرچند اين نمايشگاه نخستين بار در كشور فرانسه داير شد ، اما سالهاست كه كشورهاي مختلف جهان مي كوشند با برگزاري آن ارتباط شركت هاي كشور ميزبان را با بهترين توليدكنندگان مواد خوراكي و غذايي جهان فراهم سازند.
' سيد محمد ابراهيم علوي ' معاون توسعه و سرمايه گذاري اتاق بازرگاني و صنايع و معادن استان كرمان كه به همراه 24 نفر از باغداران، توليدكنندگان و صادركنندگان خرماي 'بم' براي شركت در اين مجموعه به شانگهاي سفر كرده است ، روز جمعه در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار ايرنا اظهار داشت : نمايشگاه شانگهاي فرصت گرانبهايي براي معرفي محصولات غذايي و خوراكي ايران است. وي با بيان اين مطلب كه زعفران ، پسته و خرما از جمله محصولات ايراني است كه شهرت جهاني دارد، اظهار داشت : متاسفانه برغم توليد بهترين نوع زعفران ، پسته و خرما در ايران نسبت به بازاريابي و معرفي جهاني اين محصولات تلاش هاي اندكي انجام شده است. وي از مقوله ' بازاريابي ' به عنوان يكي از فاكتورهاي مهم در افزايش توليد محصولات خوراكي نظير خرما در كشور نام برد و افزود : به نظر مي رسد چين با يك ميليارد و 350 ميليون نفر جمعيت بازار خوبي به لحاظ صادرات مواد غذايي كشورمان باشد. علوي همچنين از حضور شركت هاي استان كرمان در نمايشگاه مواد غذايي استان سين كيانگ در شهريورماه سالجاري خبر داد و گفت : در روزهاي گذشته بسياري از نمايندگان شركت هاي چيني با مراجعه به غرفه هاي ايران در نمايشگاه شانگهاي آمادگي خود را براي همكاري با شركت هاي ايراني در ارايه محصلواتي نظير خرما و پسته اعلم كرده اند. وي پيش بيني كرد در صورت حمايت جدي دولت از توليد كنندگانو صادركنندگان خرما و فراهم شدن زمينه معرفي هرچه بيشتر خرماي ايران ، كشورمان سالانه بالغ بر يك ميليارد دلار خرما به چين صادر كند. نمايشگاه مواد غذايي سيال هر دوسال يكبار در فرانسه برگزار مي شود و كشورهاي كانادا ، برزيل ، ابوظبي و چين نيز از جمله كشورهايي هستند كه اين نمايشگاه را ميزباني كرده اند.