چین: رفتارهای آمریکا در قبال ایران مضحک است

پکن - رسانه های دولتی چین با انتقاد از سیاست ها و مواضع ضد ایرانی آمریکا، رفتارهای واشنگتن را دوگانه و مضحک خواندند
به گزارش ایرنا، نوشته های امروز (سه شنبه) رسانه های چین در حالیکه ˈوو بانگ گواˈ رییس کمیته دائم مجلس نمایندگان این کشور سرگرم دیدار رسمی از تهران و مذاکره با مقام های ایرانی است، پیام ویژه ای برای آمریکا دارد.

روزنامه ˈچاینا دیلیˈ در تحلیلی آورده است: بسیار مضحک است که آمریکا از کشورهای دیگر می خواهد نفت ایران را خریداری نکنند و بانک مرکزی این کشور را نیز تحت فشار قرار داده است.

این روزنامه افزوده است که تحریم های یکجانبه آمریکایی بدون انطباق با هیچ قانونی، کشورهای دیگر را تحت فشار قرار می دهد و فقط منافع واشنگتن را تامین می کند.

چاینا دیلی تاکید کرد: آمریکا مدعی است، ایران از این پول ها برای برنامه هسته ای خود استفاده می کند، اما همزمان اعلام می کند ژاپن و 10 کشور دیگر از تحریم ها معاف هستند.

این روزنامه افوده است: روابط چین با ایران که متحد آمریکا نیست بسیار عادی و شفاف است. پکن نفت می خرد و روابط تجاری با تهران را ادامه می دهد و با تحریم های یکجانبه و اجرای استانداردهای دوگانه نیز مخالفت می ورزد.

به نوشته این نشریه، سیاست های یکجانبه گرایانه آمریکا جهان را به خطر انداخته، بحران اقتصادی ایجاد کرده است و سبب شده بهای نفت همچنان افزایش یابد.

این روزنامه در پایان آورده است: تحریم راه حل مسایل نیست. راه حل موضوع هسته ای ایران فقط دیپلماسی و رایزنی است.

در همین حال سایر رسانه های چین امروز از تمایل پکن برای یافتن روش هایی جدید برای همکاری با ایران خبر دادند.

رادیو بین المللی چین و تلویزیون مرکزی این کشور با اشاره به دیدار رسمی رییس کمیته دائم مجلس نمایندگان خلق چین با مقام های ارشد ایرانی، به نقل از وی گزارش دادند: پکن مایل است روش های جدیدی برای انجام همکاری های عملی و پیشبرد اجرای پروژه ها بیابد.

وو بانگ گوا در تهران تاکید کرده است که سیاست خارجی چین مستقل است و تحت تاثیر تغییرات اوضاع منطقه ای و بین المللی عوض نمی شود.