علیشیری در دیدار با معاون استاندار شهر جیلین چین اعلام کرد : ضرورت تعمیق روابط اقتصادی دو کشور از تجارت به سرمایه گذاری


علیشیری در دیدار با معاون استاندار شهر جیلین چین اعلام کرد :
بانکداری نیوز - بهروز علیشیری معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در دیدار با چن ویگین معاون استاندار شهر جیلین چین با اشاره به روابط فرهنگی دو کشور ایران و چین گفت : فرصتهای اقتصادی و تجاری زیادی برای توسعه روابط دو کشور وجود دارد و لازم است روابط ایران و چین از نظر سنتی خارج شود و با توجه به این فرصتهای در حال ظهور عمل شود.

به گزارش  بانکداری نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران، علیشیری در ادامه افزود: در سالیان گذشته اقتصاد ایران دولت محور بوده است ولی در سالهای اخیر حدود 125 میلیارد دلار پروژه  دولتی  کشور به بخش  غیر دولتی در مقیاسهای مختلف از  شرکتهای کوچک تا بزرگ واگذار شده است .
وی  در عین حال خاطر نشان کرد  : یکی از حوزه های فعال برای سرمایه گذاران چینی، حضور و شرکت در مناقصه های شرکتهای دولتی در حال واگذاری  است.
علیشیری در ادامه با بیان اینکه بازار سرمایه ایران در دو سال گذشته 125 درصد رشد داشته است، افزود: بر اساس اعلام  سازمان جهانی بورس، بورس ایران جزء بهتـرین بورسهای جهان به لحاظ عملکرد و گردش منابع مالی بوده است.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در عین حال خاطر نشان کرد :حجم تجارت غیر نفت ایران و چین رشد 10 درصدی در سال گذشته داشته و به حدود 14 میلیارد دلار رسیده  است وحجم تجارت  با نفت، بالای 25 میلیارد دلار  می باشد.
وی با اشاره به حجم محدود فعالیتهای سرمایه گذاری طرفهای چینی در ایران بر ضرورت تمرکز بر سرمایه گذاری مشترک و دراز مدت فی ما بین تاکید کرد.
علیشیری در ادامه با بیان اینکه رشد سرمایه گذاری خارجی در  ایران طی سه سال گذشته، 154 درصد بوده است، افزود: فرصتهای سرمایه گذاری متفاوتی در حوزه های معدنی، صنعتی، کشاورزی، پتروشیمی و پالایشگاه ها وجود دارد  که می توان به سرمایه گذاران خارجی ارایه کرد و شرکتهای چینی هم می توانند از این فرصتها بهره برداری کنند.
وی در ادامه با اشاره به مزایای سرمایه های انسانی  و پیشرفتهای علمی  ایران ،گفت :  ایران  در طی سالهای اخیر دستاوردهای  خوبی در حوزه های فن آوریهای جدید  داشته است  و این حوزه می تواند مورد توجه سرمایه گذاری مشترک قرار گیرد.
علیشیری در ادامه ضمن تاکید بر افزایش حجم مبادلات اقتصادی فی ما بین پیشنهاد داد خط اعتباری مشترکی تا سقف 2 میلیارد دلار برای افزایش حجم فعالیتهای تجاری و خدمات فنی و مهندسی اختصاص یابد تا به  بنگاههای بخش خصوصی طرفین تعلق گیرد.
در ادامه این نشست چنویگین معاون استاندار شهر جیلین چین گفت : ایران کشور زیبایی است و با توجه به برگزاری همایش فرصتهای اقتصادی و تجاری ایران در سال گذشته در چین، تصمیم گرفتیم به ایران بیاییم و ضمن بررسی بازار ایران در این کشور سرمایه گذاری نماییم.
معاون استاندار شهر جیلین چین گفت : شهر جیلین رتبه دوم را در چین از نظر توسعه اقتصادی دارد و  تولیدات اصلی ما اتومبیل ، نفت و گاز ، ذرت و برنج و فعالیتهای دامپروری است.
وی در عین حال خاطرنشان کرد:‌ شهر جیلین از نظر سرعت توسعه ای بسیار چشمگیر است و تولید ناخالص داخلی ما به بیش از 12 درصد افزایش یافته است.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد سرمایه گذاران چینی بتوانند ضمن بررسی فرصتهای سرمایه گذاری ایران ، از فرصت بوجود آمده برای سرمایه گذری در ایران نهایت استفاده را نمایند.
لازم به ذکر است هیات 25 نفر چینی متشکل از نمایندگان بخشهای خصوصی شرکتهای مختلف در حوزه های صنعت ،معدن و حمل و نقل ،صنایع الکترونیک و خدمات فنی و مهندسی در این نشست حضور داشتند.بانکداری نیوز