رئیس مجمع عالی واردات: زمان تشریفات گمرکی باید به یک ساعت برسد

فعالان اقتصادی باید بتوانند با پیش بینی پذیر شدن آینده، برنامه ریزی کنند و سرمایه‌گذار و تولید‌کننده بتواند نتیجه سرمایه‌‌گذاری و تلاش خود را پیش‌بینی و برنامه ریزی کند.
رئیس مجمع عالی واردات بر ضرورت الکترونیکی کردن فرآیندهای واردات و صادرات و توسعه تجارت الکترونیکی در کشور تاکید کرد و گفت: باید به سمت حذف هزینه زمان در فرآیندهای گمرکی حرکت کنیم.
به گزارش ایلنا، محمدحسین برخوردار اظهار داشت: در کشورهای همجوار مانند ترکیه و همچنین گرجستان امور گمرکی کالاهای وارداتی و ترانزیتی پیش از اینکه کالا به محل ترخیص یا مقصد ترانزیتی برسد، انجام می شود و این کار از طریق دولت الکترونیک انجام می گیرد.
وی گفت: باید تلاش کنیم فرآیند ترخیص کالا یا عبور کالاهای ترانزیتی در گمرکات کشور در حداکثر یک ساعت انجام شود که در کاهش هزینه تمام شده تامین و توزیع کالا موثر خواهد بود.
برخوردار همچنین خواستار وحدت رویه در میان دستگاه های اجرایی برای کمک به تجارت کشور شد و افزود: هرگونه شتاب زدگی در صدور بخشنامه ها و همچنین تعدد غیرضروری در دستورالعمل های گمرکی باعث افزایش هزینه ها و سردرگمی فعالان تجاری و اقتصادی می شود.
رئیس مجمع عالی واردات گفت: حمایت از تولید ملی به معنای نفی تجارت خارجی نیست و باید این بخش هم ساماندهی شود.
برخوردار گفت: واردات هم البته باید به افزایش ارزش افزوده در اقتصاد ملی کمک کند.
عضو هیئت‌رئیسه اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران گفت: فعالان اقتصادی باید بتوانند با پیش بینی پذیر شدن آینده، برنامه ریزی کنند و سرمایه‌گذار و تولید‌کننده بتواند نتیجه سرمایه‌‌گذاری و تلاش خود را پیش‌بینی و برنامه ریزی کند.