این شایعه خلاف قانون است مصباحی مقدم: دولت اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را تکذیب کند

خبرگزاری فارس: رئیس کمیسیون برنامه و بودجه خواستار تکذیب شایعه اجرای مرحله دوم هدفمندی در سال جاری شد و گفت: دولت می‌تواند برای سال آینده اجرای هدفمندی یارانه‌ها در بودجه را به گونه‌ای که قابل اجرا باشد بگنجاند و باید شرایط روانی جامعه و نرخ تورم را در نظر گرفت.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس غلامرضا مصباحی مقدم در همایش دومین سالروز اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها با اشاره به افزایش پایه نقدینگی در کشور گفت: نرخ رشد نقدینگی را باید با رشد اقتصادی مقایسه کرد.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: سالهایی در کشور بوده که نرخ رشد نقدینگی 30 یا 40 درصدی داشته‌ایم، اما در برخی سالها نیز نرخ رشد اقتصادی کشور 3 درصد بوده است.
وی گفت: رشد نقدینگی 30 درصدی خطرناک است و مشکلات زیادی ایجاد می‌کند.
مصباحی مقدم با اشاره به تصمیم مجلس برای توقف اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال جاری گفت: تصمیم مجلس برای توقف اجرا تصمیم تلخی بود و ما شاهد آثار زیانبار آن هستیم.
وی ادامه داد: یکی از این آثار مخرب رشد مصرف و رشد قاچاق در کشور بوده است.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: با توجه به اینکه خواسته دولت در بودجه 91 مبنی بر افزایش جهشی اصلاح قیمت‌ها تأمین نشده از سوی دیگر ظاهرا اراده جدی هم برای اجرای آن از سوی دولت به دلیل ترس از ایجاد برخی مشکلات وجود نداشت، بنابراین ظاهرا توافقی ضمنی در این زمینه بین دولت و مجلس وجود داشت.
مصباحی مقدم در خصوص بحث‌های اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، گفت: استدعا دارم دولت این خبر را به طور جدی تکذیب کند زیرا این شایعه خلاف قانون است و مجددا مشکل ایجاد می کند.
وی گفت: بر اساس مصوبه مجلس اجرای فاز دوم هدفمندی چه به صورت اصلاح قیمت و چه به صورت پرداخت یارانه خلاف قانون است.
وی گفت: دولت می‌تواند برای سال آینده اجرای هدفمندی یارانه‌ها در بودجه به گونه‌ای که قابل اجرا باشد بگنجاند و باید شرایط روانی جامعه و نرخ تورم را به طوری که قابلیت اجرای قانون باشد اصلاح کنیم.
وی اضافه کرد: ایجاد فاصله بین فازهای هدفمندی یارانه‌ها به زیان مردم و به زیان اصلاح نظام تولید است.