عسگراولادی: رئیس‌جمهور با ۲۰۰ نفر به آمریکا رفت اما بخش خصوصی را نبرد


رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین با انتقاد از بی‌توجهی دولت به بخش خصوصی گفت: دولت از گفتمان‌درمانی پرهیز کند. برخی از واحدهای ما در حال تعطیلی هستند که در این شرایط وزیر مربوطه باید بیاید و گریه کند.
به گزارش مشرق، اسدالله عسگراولادی رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین در سومین جشنواره ملی سالیانه برترین شرکت‌های ایران با اعلام این مطلب اظهار کرد: در شرایط فعلی اقتصاد ما نیازمند ارتباط و هماهنگی بیشتر با همسایگان خود است اما در حال حاضر عمده ارتباطات ما با چین و هند انجام می‌شود.
وی تأکید کرد: ما در همسایه شمالی خود کشورهایی مانند روسیه و ازبکستان را داریم که میزان ارتباط ما با کشور روسیه کمتر از ۲میلیارد دلار است در حالی که ما سالیانه با چین حدود ۴۰میلیارد دلار روابط تجاری داریم.
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین با بیان "چرا ما نمی‌توانیم ارتباط کافی با همسایگان خود داشته باشیم" گفت: در ابتدا باید اشاره کرد که همسایگان شمالی از یک بی‌ثباتی پولی برخوردارند که این امر صادرکنندگان ما را با مشکل مواجه می‌کند و نمی‌دانیم در زمان تجارت نرخ پول در این کشورها چقدر است.
عسگراولادی ادامه داد: مشکلات بعدی مشکلات بانکی است به‌طوری که روسیه اعلام می‌کند: "ما از تحریم‌های غرب علیه ایران تبعیت نمی‌کنیم" اما بانکهای این کشور عملاً روابط بانکی با ما ندارند.
وی سؤال کرد: ما می‌توانیم از روسیه آهن‌آلات و چوب وارد کنیم و کالاهای فراوانی به این کشور صادر کنیم، اما چرا به‌جای ارتباط با این کشور ایران مجبور است کالاهایی نظیر چوب و کاغذ از کشورهای دوردست تهیه کند؟
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین یادآور شد: برخی از کشورهای شمالی ایران تعرفه‌های صفردرصدی بین خود اعمال می‌کنند اما وقتی نوبت به ایران می‌رسد بر ما تعرفه‌های سنگین ۵ تا ۱۸ درصدی اعمال می‌کنند.
عسگراولادی اضافه کرد: بهانه این کشورها آن است: "ما عضو WTO نیستیم" این در حالی است که چین نیز با وجود اینکه عضو WTO نیست این محدودیت‌ها را ندارد.
وی ادامه داد: در حمل و نقل به کشورهای شمالی نیز دچار مشکلات زیادی هستیم به‌طوری که حمل و نقل دریایی و کامیون ما ناقص است و عملاً حمل و نقل هوایی نداریم.
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین تأکید کرد: به‌خاطر مشکلات امنیتی که در روسیه وجود دارد رانندگان ما نمی‌توانند به همه‌جای این کشور کالا ببرند، همچنین در یک منطقه از آذربایجان برای گذر از آن پول سنگینی باید پرداخت شود.
عسگراولادی در ادامه با اشاره به مشکلات صدور روادید روسیه گفت: بازرگانان ایرانی برای رفت و آمد به روسیه دچار مشکل هستند زیرا این کشور روادید بلندمدت برای بازرگانان ما صادر نمی‌کند.
وی یادآور شد: بازرگانان ایرانی برای رفتن به آلمان و کشورهای شینگن ویزای سه‌ساله دریافت می‌کنند اما برای رفتن به روسیه به آنها ویزای ۷روزه می‌دهند.
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین اضافه کرد: ارتباطات هوایی ما به جنوب روسیه قطع است این در حالی است که ترکیه روزانه ۵ پرواز به این منطقه دارد، این اشکالات باید در دستور کار دولت باشد تا برطرف شود.
وی در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه دولت باید امید کارآفرینان و فعالین اقتصادی را ناامید نکند، گفت: من جزو کسبه جزء تهران هستم اما یک واحد تولیدی وقتی کالا تولید می‌کند تا بفروشد چقدر سود می‌برد یا یک صادر کننده تا زمان اینکه کالای خود را آماده صادرات کند به چه‌میزان سود دست می‌یابد اما بانکهای ما سود ۲۴درصدی دریافت می‌کنند که این امر عملاً شرایط صادرات و تولید را از بین می‌برد.
* دولت از گفتمان‌درمانی پرهیز کند
عسگراولادی گفت: از دولت می‌خواهیم که از گفتمان‌درمانی پرهیز کند، برخی از واحدهای ما در حال تعطیلی هستند که در این شرایط وزیر مربوطه باید بیاید و گریه کند.
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین ادامه داد: اگر تحریم‌ها برداشته نشود ما زمستان سختی پیش‌ِرو داریم زیرا دولت نمی‌تواند بدهی‌های خود را بدهد و بانکها توان پرداخت تسهیلات ندارند و می‌گویند: از دولت طلبکاریم.
عسگراولادی یادآور شد: اگر نتوانیم این رکود بازار را بشکنیم به مرحله ورشکستگی می‌رسیم.
وی گفت: بنده حدس می‌زنم که از اردیبهشت سال آینده برخی تحریم‌ها برداشته شود اما باید اعتراف کرد که نمی‌توان به غرب اعتماد کرد.
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین با اشاره به ورود هیئت‌های تجاری به ایران گفت: گله گله هیئت تجاری به ایران می‌آید اما آنها چه کردند و کدام سرمایه‌گذاری مشترک را به مرحله اجرایی گذاشتند بنابراین نباید به آنها اعتماد داشت.
وی یادآور شد: در حال حاضر مالیات یکی از راه‌های درآمد دولت به حساب می‌آید اما در شرایط رکود از کی باید مالیات گرفت؟ در صورتی که واحدهای تولیدی ما نتواند کار کند اتفاقات بدی می‌افتد.
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین متذکر شد: ما می‌خواهیم با دولت همدلی و همزبانی داشته باشیم اما دولت باید دولت همدلی و همزبانی با بخش خصوصی باشد.
عسگراولادی تأکید کرد: ۲۰۰ نفر همراه رئیس جمهور به آمریکا رفتند اما در واقع چند کارآفرین و فعال بخش خصوصی به آمریکا رفته‌اند؟ من به رئیس جمهور می‌گویم اگر به آمریکا رفتید چرا بخش خصوصی را نبرده‌اید؟ همه فعالان بخش خصوصی در ایران مانده‌اند.
وی تصریح کرد: آمارها نشان می‌دهد که به‌خلاف اینکه دولت قصد کم کردن حضور خود در اقتصاد دارد اما کماکان ۸۰ درصد اقتصاد دولتی و پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌ها، جاده‌ها، صنایع سنگین و... دولتی است و عنّاب، سپستان و زیره دست بخش خصوصی است.
رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین یادآور شد: چرا ارز به ۳۴۰۰ تومان رسیده و ارزش پول ملی هرروز پایین‌تر می‌آید؟ اینها مواردی است که باید دولت در این زمینه بیشتر تلاش کند.