نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین: تا زمانی که اقتصاد کشور به صورت نسبی پاک نشود، نباید انتظارحضور سرمایه گذار خارجی را داشته باشیم

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین، در مصاحبه با برنامه «بدون خط‌خوردگی» رادیو گفت‌و گو، اظهار کرد: برای اینکه به رشد اقتصادی سالانه ۶ الی ۷ درصد برسیم باید در سال ۳۰ الی ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی جذب کنیم.

چاپ تا زمانی که اقتصاد کشور به صورت نسبی پاک نشود، نباید انتظارحضور سرمایه گذار خارجی را داشته باشیم . . . . .

مجیدرضا حریری، در برنامه «بدون خط‌خوردگی» با بیان اینکه دولت شرایط خاصی برای سرمایه‌گذاری خارجی قرار نداده است، تصریح کرد: قانون سرمایه‌گذاری خارجی در کشور ما نسبت به شرایط مملکت و قانون دیگر کشورها، قانون قابل قبولی است ولی قانون نمی‌تواند به تنهایی باعث جلب سرمایه‌گذاری خارجی شود.

این فعال اقتصادی با تأکید بر اینکه معدل جذب سرمایه‌گذاری خارجی در کشور قبل از تحریم‌ها نیز چشمگیر نبوده است،‌ ادامه داد: این در حالی است که کشورهایی مانند چین و هنگ کنگ سالانه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار جذب سرمایه‌گذاری خارجی دارند.

وی با بیان اینکه حدود چهار سال است قانون بهبود فضای کسب و کار در کشور تدوین شده ولی هنوز آیین‌نامه‌های مربوط به آن نوشته نشده است، تصریح کرد: رتبه کشور در ارتباط با شفافیت و فضای ضد فساد اداری و مالی، رتبه قابل توجیهی نیست.

حریری با بیان اینکه باید در اقتصاد کشور به سه موضوع شفافیت، رقابت و آزادی توجه کنیم و بعد از آن سرمایه‌گذاران خارجی را برای سرمایه‌گذاری به ایران دعوت کنیم، خاطرنشان کرد: از نظر فرهنگی نیز باید برای مردم این موضوع را تشریح کنیم که باید به سرمایه‌گذار خارجی احترام گذاشت، چرا که این سرمایه‌گذاری باعث واردات تکنولوژی و ایجاد اشتغال در کشور می‌شود.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه ما حتی در حالتی که در شرایط تخاصم با یک کشور به سر می‌بریم باید به سرمایه‌گذار آن احترام بگذاریم، ادامه داد: برای رشد اقتصادی سالانه ۶ الی ۷ درصد ما باید ۳۰ الی ۵۰ میلیارد دلار در هر سال سرمایه‌گذاری خارجی جذب کنیم.

حریری با تأکید بر اینکه باید در کشور به صورت عملی مشاهده کنیم که با فساد برخورد می‌شود و لازمه برخورد با آن شفاف شدن قوانین است،‌ گفت: یک لبه فساد کسانی هستند که قدرت دارند.

وی در بخش پایانی صحبت‌های خود گفت: تا زمانی که اقتصاد کشور به صورت نسبی پاک نشود ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که سرمایه‌گذاری خارجی در کشور حضور پیدا کند.

قابل ذکر است؛ برنامه "بدون خط خوردگی" هر شنبه تا چهارشنبه ساعت 19 از شبکه رادیویی گفت‌وگو پخش می شود و فایل صوتی آن برای علاقمندان در سایت شبکه موجود است