دعوت از فعالان اقتصادی برای همراهی با گمرک در پیش اظهاری قبل از ورود کالا

رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران با اشاره به امکان پیش اظهاری قبل از واردات کالا گفت: تسهیلات اخیر گمرک برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان و امکان پیش اظهاری قبل از ورود کالا اقدام مثبت و مفید است.
سید رضی حاجی آقامیری ، گفت: پیش اظهاری قبل از ورود کالا بر تسریع فرایند گمرکی بسیار موثر است و به واردکنندگان مواد اولیه و کالاهای واسطه ای کمک می کند در مدت زمان کوتاه تری کالای خود را ترخیص کنند و دیگر کالایی در گمرک نماند.
وی افزود: امیدوارم فرایند اجرایی کردن این امر با مشکل روبرو نشود. البته ممکن است در ابتدا با مشکل روبرو شود مانند تجربه راه اندازی پنجره واحد که در ابتدا در برخی از گمرکات با مشکل قطعی شبکه اینترنت سامانه همراه بود.
رییس کمیسیون صادرات اتاق ایران در درخواست از فعالان اقتصادی گفت: در مرحله اول باید فعالان اقتصادی هر چه سریعتر با گمرک همراهی و اطلاعات خود را درسامانه ثبت کنند تا مشکلات آن سریعتر خود را نشان دهد و هرچه سریعتر رفع شود.
آقامیری همچنین تاکید کرد : بر اساس آنچه که گمرک اعلام کرده است به هیچ وجه نیاز به ثبت اطلاعات در سامانه ای دیگر نیست و صاحبان کالا می توانند پس از بارگیری کالا در مبدا صرفا بر اساس اطلاعات بارنامه و سایر اسناد خود اقدام به اظهار کنند. در واقع باید پیش اظهاری قبل از ورود کالا سریعتر اجرایی شود تا اگر خلا و شکاف های اطلاعاتی وجود دارد هرچه زودتر حل شود.
وی با اشاره به راه اندازی بانک اطلاعات در پنجره واحد گفت: تولیدکنندگان برای دریافت تسهیلات باید اطلاعات لازم هرچه سریعتر در سامانه مدیریت کالا وارد نمایند تا بتوانند از تسهیلات این امر بهره مند شوند.

خبرگزاری صدا و سیما