بانک جهانی : چین جزء 50 کشور برتر جهان به لحاظ فضای تجاری

براساس گزارش تجاری سالانه گروه بانک جهانی ، چین در حال حاضر به لحاظ تسهیل تجارت و تعداد اصلاحات صورت گرفته در سال گذشته جزء یکی از 50 اقتصاد برتر جهان است .

بنا بر این گزارش چین با اجرای برخی اصلاحات در آسیای شرقی و منطقه اقیانوسیه از جایگاه 78 ام در سال گذشته به جایگاه 46 ام در سال جاری رسید.

به گفته برت هافمن رئیس بخش چین بانک جهانی ، چین در بهبود شرایط تجاری شرکت های کوچک و متوسط در سال گذشته پیشرفت چشمگیر و سریعی داشته است. این پیشرفت ها بیانگر اهمیت پرورش کارآفرینان و شرکت های خصوصی در نظر دولت است.

اصلاحات چین در بخش هایی چون رفع محدودیت های اداری و اجرایی باعث شد این کشور در سال جاری جز 10 اصلاحگر برتر جهان باشد .

پیشرفت های صورت گرفته در بخش هایی چون آغاز تجارت و انتقال برق نیز تاثیرگذار بود.

از سال گذشته 3 فرآیند حذف شد به طوری که در حال حاضر مدت زمان لازم برای آغاز تجارت در چین در مقایسه با کشورهای پردرآمد سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی (OECD) 9 روز می باشد .

طبق این گزارش پکن در حال حاضر یکی از دو شهر جهان است که در آن فرآیند شروع تجارت کاملاً رایگان است . چین در بخش آغاز تجارت در جایگاه 28 قرار دارد .

علاوه بر ژاپن و دوبی ، ارتباط جهت انتقال برق نیز در چین کاملاً رایگان است . در نتیجه چین در این زمینه در جهان در جایگاه 14 ام قرار دارد.

چین همچنین یکی از بهترین اقتصادهای جهان در حل مسائل بازرگانی است . حداکثر زمان جهت حل مسائل بازرگانی در چین 496 روز و حداکثر هزینه 16 درصد ارزش مبلغ شکایت است که این آمار خیلی بهتر از آمار کشورهای پردرآمد سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی (OECD) می باشد . این در حالی است که حداکثر زمان جهت حل مسائل بازرگانی در کشورهای پردرآمد سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی 582 روز و حداکثر هزینه 21 درصد ارزش مبلغ شکایت است .

چین علیرغم پیشرفت های حاصله سال گذشته همچنان جای پیشرفت در صدور مجوز ساخت  دارد تا به جایگاه 121 ام در جهان دست یابد.

منبع : شینهوآ