رشد باثبات اقتصاد چین در 9 ماه نخست سال جاری

اقتصاد چین در 9 ماه نخست سال جاری رشد باثباتی داشت . نرخ رشد به دلیل تلاش کشور در راستای تعمیق اصلاحات و گشایش و برخورد فعالانه با ریسک ها و چالش ها در محدوده منطقی قرار دارد .

طبق آمار وزارت منابع انسانی و امنیت اجتماعی ، اداره انرژی های ملی  و انجمن صنعت فولاد و آهن چین (CISA) در 9 ماه نخست سال جاری وضعیت اشتغال ، میزان مصرف انرژی و بازار فولاد در چین ثبات خود را حفظ کرد .

در این بازه 11/07 میلیون شغل شهری ایجاد شد که نسبت به بازه مشابه سال گذشته 100 هزار مورد افزایش یافت. نرخ بیکاری در مناطق شهری در این بازه 3/82 درصد بود که به کمترین میزان در سال جاری رسید.

مصرف برق در چین در این بازه رشد 8/9 درصدی داشت که این رقم 2 درصد بالاتر از سال گذشته بود و این رقم در 6 سال گذشته بی سابقه بوده است .

طبق آمار مصرف زغال سنگ در صنعت مصالح ساختمانی ، برق ، فولاد و شیمیایی  افزایش یافت. مصرف واقعی نفت در این 9 ماه 3/4 درصد افزایش یافت که مشابه سال گذشته است. مصرف واقعی گاز طبیعی نیز در این بازه 16/7 درصد افزایش یافت.

عرضه و تقاضا در صنعت فولاد متعادل شد و به تکانه رشد باثبات غیرقابل پیش بینی دست یافت . درآمد فروش ترکیبی شرکت های عضو انجمن فولاد و آهن چین در 9 ماه نخست سال به 06/3 تریلیارد یوان رسید که نسبت به سال گذشته با 14/47 درصد افزایش همراه بود.

مجموع سود این شرکت ها به 229/96 میلیارد یوان رسید که نسبت به سال گذشته 86/01 درصد افزایش داشت. سودآوری شرکت های صنعتی از حد انتظار فراتر رفت. صنعت در نهایت بدهی های اندک را پرداخت و ضررها را به سود تبدیل کرد .

بانک جهانی در تازه ترین گزارش 31 اکتبر جایگاه چین به لحاظ فضای تجاری را 32 مرتبه بالا آورد و بیان کرد اصلاحات کشور در بخش های مرتبط چشمگیر، سریع و موثر است.

طبق گروه تجاری 2019 بانک جهانی : چین برای آموزش گزارش اصلاحات ، مجموعه ای از اقدامات برای بهبود فضای تجاری شرکت های کوچک و متوسط اتخاذ نمود و در 7 بخش آغاز تجارت ، صدور مجوز ساخت ، تجارت فرامرزی و انتقال برق به پیشرفت های شگرفی دست یافت. در این گزارش جایگاه جهانی چین از جایگاه 78 به 46 تغییر کرد .

منبع : People's Daily Online