دستورالعمل رصد کالا در زنجیره تجاری ابلاغ شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت با هدف تحقق موادی از قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، دستورالعمل رصد کالا در زنجیره تجاری کشور را ابلاغ کرد.

این دستورالعمل همچنین با هدف تحقق راه اندازی سامانه های الکترونیکی و هوشمند جدید مورد نیاز برای نظارت بر فرایند واردات، ‌صادرات، ‌حمل، ‌نگهداری و مبادله کالا و ارز تدوین شده است.

این دستورالعمل برای شفاف و روان سازی نظام توزیع و قیمتگذاری و روزآم سازی شیوه های نظارت بر بازار و مصوبه های ستاد تنظیم بازار که در بند 23 سیاست های اجرایی اقتصاد مقاومتی بر آن ‌تاکید شده است، تدوین و ابلاغ شد.

طبق این دستورالعمل، کالاهای مشمول طرح رصد کالا در زنجیره تجاری و ضوابط مرتبط با آنها از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین و به اطلاع فعالان تجاری می رسد.

برپایه این گزارش، فعالان تجاری حسب مورد باید برای انجام همه فعالیت های تجاری کالاهایی که اعلام می شود در سامانه جامع تجارت ثبت نام و با ورود به سامانه شناسه کالا نسبت به ثبت شناسه کالا اقدام کنند.

همچنین ثبت اطلاعات مکان های نگهداری کالا در سامانه جامع انبارها، ثبت اطلاعات تولید، ‌واردات و صادرات کالا، ثبت اطلاعات موجودی اولیه، و‌رود و خروج کالا و ثبت اطلاعات خرید و فروش کالا نیز باید از سوی فعالیت تجاری انجام شود.

اجرای این دستورالعمل برای همه فعالان تجاری اعم از وارد کنندگان، تولید کنندگان، صادر‌کنندگان، شرکت های پخش، عمده فروشان و خرده فروشان ضروری است.

بر پایه آمار سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، در نیمه نخست امسال در پی بیش از 186 هزار مورد بازرسی کشف کالای قاچاق در سطح عرضه، بیش از چهار هزار پرونده قاچاق به ارزش افزون بر پنج هزار و 480 میلیارد ریال تشکیل و به مراجع رسیدگی کننده ارسال شد.

 

ایرنا