پکن خواستار حذف تعرفه های اضافی


به گفته گائو فنگ سخنگوی وزارت بازرگانی چین ، در صورت توافق تجاری چین و آمریکا تمامی تعرفه های اضافی اعمالی آمریکا حذف خواهد شد .چین همچنان موضع خود را در رابطه با تعرفه ها حفظ کرده است.

اعمال تعرفه های یک جانبه به ضرر طرفین است و به شرکت های آمریکایی اسیب وارد می کند و موجب آشفتگی در اقتصاد جهان و حتی بحران اقتصادی می شود.

گروه های اقتصادی و تجاری هر دو کشور به تازگی با یکدیگر در ارتباط بودند.

سران چین و آمریکا در اجلاس G20 که در شهر اوساکا ژاپن برگزار شد به مذاکره تجاری پرداختند . آمریکا پذیرفت که تعرفه جدیدی بر کالاهای چینی اعمال نکند.

گائوتاکید کرد که منافه چین و آمریکا با هم مرتبط هستند و حوزه همکاری آن ها گسترده است .

تا زمانی که طرفین با حفظ احترام دوسویه مطابق اصول و قوانین سران دو کشور عمل نمایند ، قادر به گسترش همکاری بر اساس برابری و منافع دوجانبه ، حذف اختلافات و حل و فصل مسائل تجاری و اقتصادی دوسویه خواهند بود .

به گفته وی اقتصاد چین در حال حاضر به صورت آرام و تدریجی رو به رشد است و نرخ رشد تولید ناخالص داخلی آن بالای 6 درصد است .

چین شاهد ثبات رشد واردات ، صادرات و اشتغال است . فارغ از این که چه اتفاقی روی دهد ، چین قاطعانه به گشایش و بهبود فضای کسب و کار ادامه خواهد داد .

به گفته استفان لامار نائب رئیس اجرایی انجمن پوشاک و کفش آمریکایی برخورداری از فرصت ها برای اطمینان از شناخته شدن دیدگاه این انجمن نسبت به اختلافات تجاری حائز اهمیت است .

به گفته وی ، ما منتظر حل ماسئل بنیادین و تداوم حذف تعرفه ها در نزدیک ترین زمان ممکن هستیم . بدون در نظر گرفتن حصول یا عدم حصول توافق ، تورم اصل جدایی ناپذیر این سیستم است.

به گفته لامار نتیجه این اقدام افزایش قیمت برای مصرف کنندگان آمریکایی مخصوصاً افراد بی بضاعت است. ما از دولت ترامپ خواستاریم تا به عنوان راهبرد مذاکره از اعمال تعرفه های اجتناب ورزد.

کانیه بریانت بریدلاو رئیس روابط عمومی انجمن تولیدکنندگان محصولات جوانان از این که تعرفه جدید دیگری در راه نیست ابراز خوشحالی نمود. ما نگران آشفتگی های آینده مذاکرات تجاری هستیم . ما به تعهد خود پایبند هستیم و تمامی اوازم مرافقلت کودکان و محصولات ایمنی کودکان معاف از تعرفه هتسند.

بیش از سه چهارم تلفن های همراه وارداتی به آمریکا ، 90 درصد از رایانه های شخصی و بیش از نیمی از تجهیزات اتصالی از چین وارد شده اند .

در صورت اجرایی شدن تعرفه ها ، تولید کنندگان آمریکا می بایست سود خود را فدای فروش آمریکا کنند یا افزایش قیمت از جیب مصرف کننده تامین گردد.

ترامپ بیان کرد که تعرفه های کنونی همچنان بر کالاهای چینی پابرجاست و مذارکات ادامه دارد اما سایر تعرفه های وعده داده شده اعمال نخواهد شد .

گائو فنگ بیان کرد که چین برای بهبود فضای کسب و کار لیست نهادهای نامعتبر چین را به زودی منتشر خواهد کرد .

منبع : ecns.cn