افت دوباره صادرات ماه ژوئیه چین و افزایش روند نزولی واردات: نظرسنجی رویترز

 صادرات چین احتمالاٌ برای دومین ماه متوالی افت کند، در حالی که واردات در ماه جولای کاهش شدیدی خواهد داشت. طبق نظرسنجی رویترز، تعرفه های متقابل به سرعت جنگ تجاری میان دو اقتصاد بزرگ جهان را تشدید می کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تهدید به اعمال تعرفه بر کالاهای چینی بیشتری بر راس عوارض از پیش تحمیل شده خواهد کرد و پکن با توقف خرید محصولات کشاورزی از آمریکا پاسخ این اقدام را داد.

اگر داده های تجاری روز پنجشنبه با پیش بینی های نزولی اقتصاددانان و یا بدتر از آن مطابق باشد، می تواند خطرات رکود اقتصادی جهانی را افزایش داده و نگرانی ها در مورد کاهش بیشتر از حد انتظار در چین را افزایش دهد.

طبق برآورد متوسط از 29 کشور در نظرسنجی و با مقایسه آن با 3/1 درصد کاهش درماه ژوئن، انتظار می رود صادرات چین در ماه جولای دو درصد نسبت به سال گذشته کاهش یابد.

واردات احتمالاً در ماه جولای با کاهش تقاضای داخلی روبرو خواهد شد، زیرا اقدامات محرک پکن موفق پایه گذاری رشد اقتصادی نشد.

ترامپ هفته گذشته بازارهای مالی را با تحمیل 10٪ تعرفه واردات 300 میلیارد دلاری بر کالاهای وارداتی از چین متحیر کرد و ناگهان آتش بس مختصری را در جنگ تجاری لغو کرد که باعث اختلال در زنجیره های عرضه جهانی شده و رشد اقتصادی را کند کرد.

مورگان استنلی تحلیلگر در یادداشت هفته گذشته گفت: "اگر تعرفه های واردات  300 میلیاردی چین مجدداً به 25٪ افزایش یابد و تا 6-4 ماه آینده باقی بماند، به پیش بینی اقتصاددانان، یک رکود اقتصادی 9ماهه را پیش رو خواهند داشت.

روز دوشنبه، ارز چین برای اولین بار در بیش از یک دهه به سطح پایین تر از یک هفتم نسبت به دلار رسید و این نشان می دهد: پکن مایل است تضعیف بیشتر یوان را بیشتر تحمل کند، تا بتواند برخی از تأثیرات تعرفه های بالای ایالات متحده را خنثی کند.

پس از کاهش ارزش یوان، وزارت خزانه داری آمریكا برای اولین بار از سال 1994 تنش ها را بالاتر برد و اظهار داشت كه چین در حال دستکاری در ارز خود می باشد.

به گفته برخی از تحلیلگران، تعرفه های جدید برنامه ریزی شده ممکن است صادر کنندگان چینی را دوباره مجبور کند مقداری از صادرات وابسته به ایالات متحده را بجای ماه سپتامبر، یک ماه جلوتر بارگذاری کنند، که بتواند حمایتی را برای رشد صادراتی چین در ماه آگوست فراهم کند.

به عقیده تحلیلگران در نومورا: "چنین رشد اقتصادی در بازه زمانی نسبتاً كوتاهی تنظیم شده است، كاملاً محدود خواهد بود و احتمالاً اثرات آن در ماه سپتامبر و پس از آن نیز ادامه خواهد داشت."

پیش بینی شده بود که واردات در ماه ژوئیه 3/8٪ از سال قبل کمتر بوده و این روند با کاهش 3/7 درصدی در ماه قبل به وضعیت بدتری رسید.

رشد اقتصادی چین در سه ماهه دوم به 2/6% کاهش یافته که کمترین سرعت را در حداقل 27 سال داشته است و تقاضا در داخل و خارج از کشور با توجه به فشار تجارت ایالات متحده در حال کاهش می باشد.

یکی از مقامات ارشد تصمیم گیری حزب کمونیست حاکم در ماه ژوئیه گفت: پکن تلاش های خود را برای افزایش تقاضا و حمایت از اقتصاد انجام می دهد اما از بازار املاک به عنوان محرک کوتاه مدت استفاده نخواهد کرد.

 

رویترز