چرا چین مقام اول بازار صادراتی ایران را از دست داد

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین با تشریح دلایل مختلف کاهش صادرات ایران به چین در هفت ماهه نخست امسال، عمده این موضوع را ناشی از کاهش تقاضا در بازارهای جهانی و افت قیمت مواد اولیه دانست.

مجیدرضا حریری روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار اگزیم نیوز درباره اینکه چرا عراق جای چین را به عنوان اولین مقصد کالاهای صادراتی ایران گرفته است، اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا باعث شده تا تقاضای جهانی برای مواد خام کاهش یابد و می‌بینیم که رشد صنایع در تمام دنیا منفی شود.

وی با بیان اینکه تمام اقتصادهای بزرگ جهانی به جز چین در سال 2020 با رکود و رشد منفی مواجه شده‌اند، تصریح کرد: تقاضای جهانی برای کالا و خدمات بعد از شیوع ویروس کرونا کاهش یافته است. عمده محصولاتی که ایران به چین صادر می‌کند نیز مواد اولیه مانند محصولات پتروشیمی، فلزات و مواد معدنی هستند.

این فعال اقتصادی ادامه داد: نه تنها تقاضا برای خرید کالا و خدمات در دنیا کاهش یافته بلکه از ارزش کالاهای صادراتی نیز کاسته شده به نحوی که قیمت محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی نسبت به سال گذشته 20 تا 30 درصد کاهش یافته است. بنابراین صادرات ایران هم از نظر وزنی و هم از نظر ارزشی با کاهش مواجه شده است.

رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین تاکید کرد: قدر مطلق صادرات ایران هم به چین و هم به عراق کاهش یافته اما دلیل صدرنشینی عراق در فهرست کشورهای هدف صادراتی این است که ما به عراق مواد اولیه صادر نمی‌کنیم و عمده صادرات ایران را محصولات نهایی و کشاورزی تشکیل می‌دهند.

حریری درباره تاثیر ساخت واکسن کرونا و تاثیر آن بر بازارهای کامودیتی در سطح دنیا و خوشبینی‌های ایجاد شده درباره آن، گفت: واکنش‌های اولیه در بازارهای سهامداری یا کامودیتی، بیشتر نوعی از سفته‌بازی است و این موضوع نیز دارای علل روانی و نوعی خوشبینی نسبت به بهبود شرایط اقتصادی با کنترل کرونا است.

وی خاطرنشان کرد: برای ارزیابی پیشبینی تاثیر واکسن باید تا ماه ژانویه سال آینده آینده میلادی صبر کرد و در عمل دید که ادعای این شرکت درباره تاثیر واکسن ساخته شده را سازمان بهداشت جهانی هم تایید می کند یا نه؟ نوسانات کنونی و خوشبینی ها را بیشتر از رفتار هیجانی می‌دانم.

 

اقتصاد بازار