سفير چين در ايران: كالاهاي با كيفيت ايراني در چين ناشناخته است


تهران - سفير چين در تهران در ديدار با رييس كل سازمان توسعه تجارت ايران از آمادگي كشورش براي تبليغ كالاي ايراني در چين خبرداد و گفت : كالاي با كيفيت ايراني درچين ناشناخته است .
به گزارش ايرنا از سازمان توسعه تجارت ايران،معاون وزير بازرگاني نيز دراين ديدار اظهار داشت : توانمندي هاي ايران در توليد محصولات مختلف و قابليت هاي بسيار در حوزه انرژي مي تواند در توسعه همكاري هاي اقتصادي دو كشور مفيد و موثر باشد .
' حميد صافدل ' بر تشكيل كميته مشترك بازرگاني بين ايران و چين در سطح وزراي دو كشور تاكيد كرد و گفت: بايد يادداشت تفاهم همكاري هاي گمركي و بازرگاني بين دو كشور به منظور توسعه روابط تجاري ايران و چين به امضا برسد. وي با اشاره به قاچاق كالا و كيفيت نامطلوب كالاهاي چيني واراتي به ايران گفت: متاسفانه ورود كالاي چيني به ايران از طريق كشور ثالث، مصرف كنندگان را دچار مشكلات مختلفي كرده كه استفاده از تجربيات چيني ها در مديريت واردات مي تواند بخشي از اين مشكلات را كاهش دهد. صافدل همچنين گفت: تاسيس بانك مشترك بين ايران و چين و استفاده از ارز رايج در دو كشوربه افزايش مبادلات تجاري كمك بسياري مي كند. وي با اشاره به برگزاري كميسيون مشترك دو كشور روز 14 آوريل (25 فروردين) در پكن افزود: : تشكيل كميته تجاري ، تقويت و گسترش روابط بانكي، تسهيل در گشايش اعتبارات اسنادي و تشكيل شركت هاي بازرگاني از جمله موارد قابل طرح در كميسيون مشترك خواهد بود. معاون وزير بازرگاني ادامه داد: تسهيل صادرات كالاهاي فرآوري شده از ايران به چين، تشكيل شوراي حكميت براي حل اختلاف بين تجار دو كشور و امضاي تفاهم نامه همكاري هاي گمركي در بازرسي و استاندارد كالا از ديگر بندهايي است كه در كميسيون مشترك ايران و چين بررسي مي شود .
'يوهونگ يانگ' سفير چين در ايران نيز در اين ديدار از سرمايه گذاري 100 ميليون دلاري تجار چيني در استان خراسان رضوي خبر داد . وي گفت : گسترش روابط تجاري با ايران با توجه به مواضع مشترك سياسي دو كشور از خواسته هاي مقامات چيني است. سفير چين با اعلام خبر سفر قريب الوقوع هيات اقتصادي چيني جهت مذاكره و بررسي راهكارهاي توسعه روابط اقتصادي گفت: حل مشكلات تجاري - اقتصادي جزو اولويتهاي كاري اين هيات خواهد بود . مقام چيني در ادامه از آمادگي دولت چين براي برقراري ارتباط سازمان هاي محلي اين كشور با استان هاي مختلف ايران خبر داد و اظهار كرد: استانداران و مقامات محلي در چين، همچنين شركت هاي خصوصي اين كشور جهت ايجاد و توسعه همكاري با استانداران ايراني مورد حمايت و تشويق قرار خواهند گرفت. سفير چين در ايران با اشاره به فراخواني شركت هاي معتبر و توانمند چيني در خصوص صادرات كالاي با كيفيت از آمادگي كشورش براي ارتقا كيفيت كالاهاي صادر شده به ايران خبر داد.