مشارکت 7 میلیارد دلاری چین در سه پالایشگاه ایران

اقتصاد > انرژی  - براساس اظهارات معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فراورده های نفتی چینی ها با سرمایه 7 میلیارد دلاری در قالب تامین فاینانس در سه طرح پالایشگاهی ایران مشارکت خواهند کرد.
علیرضا ضیغمی در حاشیه برگزاری شانزدهمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز،پالایش و پتروشیمی با اشاره به انجام دور جدید مذاکرات نفتی ایران و چین در هفته گذشته تصریح کرد: با سفر یک هیئت ایرانی به پکن مذاکراتی با برخی از شرکتهای چینی برای مشارکت در طرحهای پالایشگاهی انجام گرفت.
مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با تاکید بر اینکه هدف از برگزاری این مذاکرات تامین فاینانس برخی از طرحهای پالایشگاهی نفت کشور است، تصریح کرد: در حال حاضر مجوزهای کلی برای تامین فاینانس سه پروژه جدید پالایشگاهی توسط شرکتهای چینی اخذ شده است.
این عضو ستاد تدابیر ویژه اقتصادی وزارت نفت با بیان اینکه حجم سرمایه گذاری مورد نیاز برای تکمیل طرح توسعه پالایشگاههای نفت آبادان و اصفهان حدود هفت تا 7.5 میلیارد دلار برآورد می شود، افزود: علاوه بر این احتمال تامین بخشی از منابع فاینانس ساخت پالایشگاه نفت آناهیتا کرمانشاه توسط شرکتهای چینی وجود دارد.
دو سال گذشته هم شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و ساینوپک چین با امضای تفاهم نامه ای برای سرمایه گذاری در ساخت و توسعه پالایشگاههای نفت به توافق رسیده بودند.
در حال حاضر شرکت ساینوپک چین در طرح توسعه پالایشگاه نفت امام خمینی شازند مشارکت دارد که اخیرا فاز اول طرح توسعه این پالایشگاه نفت به طور رسمی در مدار بهره برداری قرار گرفته است.
در همین حال پیشتر مسئولان وزرات نفت از سرمایه گذاری هفت میلیارد و 500 میلیون یورویی چینی ها در ساخت پالایشگاههای جدید نفت در ایران خبر داده و اعلام کرده بودند: سایناشور( شرکت بیمه سرمایه‌گذاری چین) برای سرمایه‌گذاری در این بخش اعلام آمادگی و ضمانت کرده است.