اقدام چین برای اصلاح ارزش یوان بسیار مهم است

 

خبرگزاری فارس: وزیر دارایی آمریکا تاکید کرد تصمیم چین برای افزایش ارزش یوان بسیار مهم و امیدوار کننده است .
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اینترنتی بلومبرگ تیموتی گیتنر تصریح کرد: تصمیم اخیر چین برای افزایش ارزش یوان در برابر دلار نشانگر پایبندی پکن به تعهدات خود برای تغییر استراتژی رشد و رونق اقتصادی است.
چین در واقع تصمیم گرفته است به جای تمرکز و تکیه بر صادرات و بازارهای خارجی توجه بیشتری به بازارهای داخلی و مصرف بخش خصوصی داشته باشد. بر اساس این گزارش گیتنر افزود: بی شک اصلاح سیاستهای ارزی چین تاثیر مثبتی بر برقراری تعادل در اقتصاد جهانی خواهد داشت و با کاهش مازاد تجاری چین رشد و رونق اقتصادی جهان به ثبات و تعادل لازم خواهد رسید.
کشورهای غربی طی سالهای اخیر فشار زیادی را بر چین وارد کرده اند تا ارزش یوان در برابر دلار را افزایش دهند.به اعتقاد کارشناسان غربی ارزش یوان در برابر دلار 40 درصد کمتر از ارزش واقعی ان است و این مساله موجب افزایش قدرت رقابت شرکتهای چینی در بازارهای بین المللی شده است.
گیتنر افزود: به نظر من اصلاح سیاستهای ارزی چین می تواند تاثیر زیادی بر رشد و رونق اقتصادی این کشور در بلند مدت داشته باشد . بحران مالی اخیر نشان داد که چین نباید بیش از حد به بازارهای خارجی و صادرات تمرکز کند.
بر این اساس رشد اقتصادی چین در سه ماه نخست 2012 به کمتر از 8.1 درصد رسیده است که این پایین ترین رقم در سه سال اخیر به شمار می رود. گیتنر در خصوص بحران مالی و بدهی منطقه یورو نیز گفت: اقدامات انجام شده از سوی رهبران اروپایی طی ماه‌های اخیر موجب بهبود نسبی شرایط اقتصادی اروپا شده و کشورهای اروپایی اکنون بهتر می توانند بحران مالی و اقتصادی را مدیریت کنند.
 

خبرگزاری فارس