احتمال کاهش 6 درصدی نرخ بیکاری تا پایان93/ وضعیت اشتغال در 13سال آینده

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه با اعلام اینکه یکی از ویژگی های جامعه ایرانی در افق 1404 دستیابی به اشتغال کامل خواهد بود، لزوم کاهش نرخ بیکاری به 7 درصد تا پایان برنامه پنجم را رشد 8 درصدی سالیانه GDP اعلام کرد.
محمدحسین فروزان مهر در گفتگو با مهر با تاکید بر پیش بینی های صورت گرفته در قالب سند چشم‌ انداز بیست ساله کشور و برنامه پنجم توسعه در زمینه اشتغال زایی، گفت: دستیابی به اشتغال کامل در افق 1404 به عنوان یکی از اهداف و ویژگی های جامعه ایرانی تبیین شده است.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اظهار داشت: برای تحقق این موضوع، افزایش اشتغال پایدار برای حل معضل بیکاری و دسترسی برابر به فرصت‌ های شغلی دنبال می شود.
فروزان مهر همچنین به برنامه پنجم توسعه کشور در زمینه دستیابی به نرخ بیکاری 7 درصدی تا سال پایانی این برنامه اشاره کرد و بیان داشت: برای این منظور، سالیانه باید به میزان 1 میلیون و 100 هزار فرصت شغلی جدید در کشور ایجاد شود.
این مقام مسئول در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر لزوم افزایش نرخ مشارکت اقتصادی به منظور توسعه فضاهای جدید شغلی در کشور، تاکید کرد: یکی از مهم ترین الزامات دستیابی به نرخ بیکاری 7 درصدی تا سال آخر برنامه پنجم توسعه، تحقق رشد 8 درصدی تولید ناخالص داخلی در هر سال است.
وی با اشاره به لزوم افزایش سهم بهره وری نیروی کار و سرمایه به یک سوم در تولید ناخالص داخلی طبق پیش بینی های صورت گرفته، خاطر نشان کرد: به دلیل فرابخشی بودن موضوع اشتغال و بیکاری، همه ارکان کشور باید در دستیابی به اهداف و برنامه های این بخش تلاش کنند.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه همراهی قوا می تواند به کاهش نرخ بیکاری در کشور نیز منجر شود، گفت: به همین منظور در ترکیب شورای عالی اشتغال نیز مسئولانی از بخش های مختلف حضور دارند.
فروزان مهر در پایان سخنانش به نقش بازارهای 4 گانه سرمایه، پول، کالا و خدمات به عنوان دیگر الزامات تحقق اهداف اشتغال زایی در کشور اشاره کرد و خواستار تقویت همکاری بین این بخش ها شد.