آژانس بین‌المللی انرژی صادرات نفت ایران کمتر از حد انتظار افزایش یافته است/ صادرات نفت ایران به 1.4 میلیون بشکه در روز رسید

گزارش ماهانه آژانس بین‌المللی انرژی هرچند از افزایش ۳۰۰ هزار بشکه‌ای تولید و صادرات نفت ایران خبر داد اما تأکید کرد روند افزایش صادرات ایران بعد از رفع تحریم‌ها، کندتر از پیش‌بینی‌ها بوده است.
آژانس بین‌المللی انرژی روز جمعه اعلام کرد میزان افزایش صادرات نفت ایران بعد از رفع تحریم‌ها، «کمتر» از حد مورد انتظار این نهاد بوده است.
بنا بر اعلام این سازمان مستقر در پاریس، میزان تولید نفت ایران در ماه فوریه با افزایش ۳۰۰ هزار بشکه‌ای، به ۳.۲ میلیون بشکه در روز رسیده که این رقم بالاترین میزان تولید روزانه نفت در ایران از سال ۲۰۱۲ به بعد است.
به نوشته پایگاه بلومبرگ، این رقم کمتر از میزان افزایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای است که پیشتر خود ایران اعلام کرده بود. این پایگاه نوشته است که ایران با وجود رفع تحریم‌ها، همچنان برای صادرات نفت به اروپا، که پیش از اعمال تحریم‌ها در سال ۲۰۱۲، یکی از مقصدهای اصلی صادرات نفت این کشور بود، با مشکل مواجه است.
در گزارش ماهانه آژانس بین‌المللی انرژی آمده است: «بازگشت ایران به بازار کمتر از آنچه ایرانی‌ها گفته بودند، سریع بوده است. نگرانی بانک‌ها و مالکان کشتی‌ها برای انجام تجارت با ایران، پیشرفت ایران به سمت افزایش فروش نفت خام را کند کرده است.»
بنا بر این گزارش، میزان صادرات نفت ایران در ماه فوریه به بیش از ۱.۴ میلیون بشکه در روز رسیده است، در حالی که این میزان پیش از رفع تحریم‌ها ۱.۱۵ میلیون بشکه در روز بوده است.
به گفته این آژانس، داده‌های اولیه نشان می‌دهد که میزان صادرات نفت خاک ایران در ماه مارس (ماه جاری میلادی) ۱۵۰ هزار بشکه دیگر در روز افزایش می‌یابد.
تا پیش از اعمال تحریم‌های نفتی علیه ایران در سال ۲۰۱۲، تهران روزانه ۲.۲ میلیون بشکه نفت صادر می‌کرد، که از این رقم ۶۰۰ هزار بشکه در روز به اروپا می‌رفت.
بنا بر اعلام گزارش آژانس، ایران در ماه فوریه توانسته برای اولین بار از سال ۲۰۱۲، به اروپا نفت صادر کند. میزان این صادرات ۱۵۰ هزار بشکه در روز اعلام شده است. پالایشگاه‌هایی چون «توتال» فرانسه، «اسپانولا د پترولئوس» اسپانیا و «لوکویل» روسیه از جمله خریداران نفت از ایران در ماه گذشته میلادی بوده‌اند.
بنابر این گزارش، خریداران آسیایی نفت ایران، که برخی از آن‌ها در طول تحریم‌ها نیز اجازه واردات نفت ایران را داشته‌اند، بعد از رفع تحریم‌ها میزان خرید نفت از ایران را افزایش داده‌اند. کره جنوبی در دو ماه گذشته حدود ۲۰۰ هزار بشکه در روز از ایران نفت وارد کرده که این رقم دو برابر سطح واردات این کشور از ایران در سال ۲۰۱۵ است.

فارس