معاون اجرایی رئیس‌جمهور عنوان کرد آرامش بازار و رشد ۷.۴ درصدی اقتصاد/ از هم گسیختگی در قیمت‌گذاری کالاها

معاون اجرایی رئیس‌جمهور با بیان این که آرامش در بازار حاکم است، گفت: کاهش تعرفه ۸ قلم کالا با نظر وزرای مربوطه انجام شده و ربطی به انتخابات ندارد.
محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس‌جمهور امروز در حاشیه هشتمین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران در پاسخ به سؤالی در مورد اینکه آیا تصمیم دولت مبنی بر کاهش تعرفه‌های 8 کالا به دلیل نزدیک شدن به انتخابات بوده است، گفت: هر تغییر در نظام تعرفه، بنابر قانون فقط با پیشنهاد وزرای تولیدی ذیربط قابلیت طرح در دولت دارد.
وی افزود: یعنی ما اگر بخواهیم هرکدام از اقلام تعرفه را تغییر دهیم و این اقلام جزو کالاهای کشاورزی باشد، براساس قانون، فقط با پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و اگر اقلام، صنعتی و معدنی باشد، فقط با پیشنهاد وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه دولت قابل طرح و رسیدگی است.
رئیس ستاد تنظیم بازار اظهار داشت: البته قبل از آن، به کمیسیون ماده یک و ماده 4 که اعضای آن نمایندگان دستگاه‌های ذیربط هستند، در این رابطه اظهار نظر می‌کنند و بنابراین تغییر در نظام تعرفه‌ها با طی شدن این مراحل صورت می‌گیرد.
شریعتمداری اظهار داشت: اما در مورد برخی اقلام تمهیدات فصلی داریم و اگر لازم باشد، برای تعادل‌بخشی به بازار ممکن است تغییراتی را در تعرفه‌ها ایجاد کنیم.
وی افزود: نقش دولت، ایجاد تعادل بین مجموعه مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان است.
معاون اجرایی رئیس‌جمهور همچنین در پاسخ به سؤالی در رابطه به اینکه با توجه به مخالفت‌هایی که نسبت به طرح انتزاع وجود دارد، آیا دولت لایحه‌ای برای سر و سامان دادن به این موضوع درنظر گرفته یا خیر، گفت: دولت در این زمینه تصمیمی اتخاذ نکرده است.
وی افزود: اما شنیده‌ام رئیس‌جمهور به بخش‌هایی از دولت این مأموریت را داده‌اند تا برای تنظیم روابط بخش‌هایی که احیاناً ممکن است فعالیت‌های متداخل و متوازی داشته باشند و یا بخش‌هایی که به دلیل فعالیت‌های سنگین ممکن است کارشان تحت‌الشعاع قرار گیرد، بررسی‌هایی انجام شود.
رئیس ستاد تنظیم بازار در پاسخ به این سؤال که برای تنظیم بازار شب عید دولت چه برنامه‌هایی دارد، بیان داشت: آرامش بر بازار حاکم است و نیروهای اتحادیه صنفی سراسر کشور، کمیسیون‌های نظارت با مسئولیت فرماندار و استانداران در سطح کشور برگزار شده است که مسئله بازار در همه مناطق را برعهده دارند.
وی افزود: همکاری بین شبکه اصناف کشور و خدمتگزاران برای حفظ آرامش در بازار و رساندن مایحتاج عمومی با حداقل قیمت ها و با ایجاد نمایشگاه‌ها که امکان عرضه کالا با قیمت کمتر را فراهم می‌کنند و واسطه‌ها را حذف می‌کنند، فراهم است.
شریعتمداری بیان داشت: البته در مورد برخی اقلام که استنباط این است که نظام عرضه و تقاضا نیازمند تمهیدات ویژه است، قاداما لازم از طریق کاهش تعرفه‌ها و ایجاد مکان مناسب برای ذخیره‌سازی محصولات از طریق مباشرت بخش خصوصی در اختیار آنها قرار داده شده تا کمبودهای احتمالی مرتفع شود.
وی افزود: از ماه‌های پیش به این موضوع فکر شده و امسال با مشکلات کمتری در تنظیم بازار مواجه هستیم.
محمد شریعتمداری امروز در هشتمین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران با بیان اینکه آنچه امروز مهمترین عامل ایجاد ثبات در بازار به شمار می‌رود، امید به آینده اقتصادی کشور است، گفت: اگر الان با احتیاط از رونق صحبت می‌کنیم، به این معنا نیست که معتقد نیستیم که حرکت از سمت رکود به سمت رونق است.
معاون اجرایی رئیس جمهور، گفت: اگر چه در بخش‌ها و شاخه‌هایی از اقتصاد دچار رکود هستیم، ولی در مجموع اقتصاد کشور روند رو به رشدی دارد و این به این موضوع توسط گزارشات بانک مرکزی و مرکز آمار ایران به صراحت اشاره شده است
وی افزود: آرامش و ثبات در بازار و رسیدن به رشد اقتصادی 7.4 درصدی نشان‌دهنده این رشد اقتصادی است.
معاون اجرایی رئیس جمهور، افزود: البته این مسائل به هیچ وجه به این معنا نیست که ما در بخش‌هایی دچار رکود نیستیم، ولی در مجموع اقتصاد کشور روند رو به رشدی دارد و گزارشات مرکز آمار ایران و گزارشات بانک مرکزی به صراحت به این نکته اشاره دارد.
وی همچنین با بیان اینکه در ماه‌های آغاز به کار دولت شاهد یک بی‌ثباتی در بازار بودیم بیان داشت: در آن زمان اصناف متهم ردیف اول بودند اما امروز در حالی که همان اصناف به کار خود ادامه می‌دهند بازار با ثبات است و این امر حاکی از آن است که سیاست‌گذاری در تنظیم بازار مؤثر است.  
رئیس ستاد تنظیم بازار با اشاره به اینکه برخی افراد آنارشی‌گری‌ در بازار را محصول انقلابی‌گرایی می‌دانند افزود: این موضوع را رد می‌کنم، زیرا ما در دوران هشت ساله جنگ تحمیلی با تدبیر و عقلانیت در کشور، بازار با ثباتی داشتیم و حتی کمترین نرخ تورم در این هشت سال بود.
شریعتمداری با اشاره به دوران وزارتش در بازرگانی گفت: طرح شورای عالی اصناف را در آن زمان به دولت ارائه دادم و علیرغم اینکه خاتمی با این طرح موافق بود، اما برخی از بندهای آن در هیات دولت رای نیاورد.
وی با بیان اینکه بعد از ادغام دو وزارتخانه صنعت و بازرگانی تصور ما این بود که دولت کوچک می‌شود، بیان داشت: اما در عمل چنین اتفاق نیفتاد و در مقابل با تصویب قوانین جدید در حوزه کشاورزی بخشی از وظایف وزارت صنعت و بازرگانی در مورد تنظیم بازار به وزارت جهاد کشاورزی منتقل شد و باعث از هم پاشیدگی نظام واحد صنفی شد.
رئیس ستاد تنظیم بازار با تأکید بر اینکه باید از حجتی وزیر جهاد کشاورزی تشکر کرد که با امضای تفاهم‌نامه‌ای بین وزارت جهاد و صنعت مانع از هم گسیختگی بازار شد، بیان داشت: به صورت قانونی وزارت جهاد کشاورزی دارای این اختیار است که در تنظیم بازار به صورت مستقیم نقش داشته باشد، به عنوان مثال تولید شیر در حوزه کشاورزی قرار می‌گیرد، اما اگر به آن توت‌فرنگی اضافه شود، دیگر وزارت صنعت متولی آن است و این امر نشان می‌دهد که ما قانونی را به تصویب رسانده‌ایم که خودمان هم در تفسیر آن مانده‌ایم.
شریعتمداری افزود: هر زمان در مورد تنظیم بازار صحبت می‌کنیم، می‌گویند تا مرحله عمده‌فروشی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی است، اما در مرحله خرده فروشی به اختیارات وزارت صنعت، معدن و تجارت برمی‌گردد که تمام این مسائل نشان می‌دهد، ما در نظام تصمیم گیری در حوزه قیمت گذاری کالا و خدمات شاهد از هم گسیختگی هستیم و پس از چهل سال هنوز در روابط بازار و دولت در اول راه قرار داریم.
وی همچنین در مورد برگزاری نمایشگاه‌های فصلی فروش کالا بیان داشت: اگر قرار است در این ایام نمایشگاهی برگزار شود، باید با مباشرت اتاق اصناف باشد.

فارس