سنجابی شیرازی خبر داد: کاهش بی‌سابقه ماندگاری کالا در گمرکات در ۴ سال اخیر

معاون ارزیابی و کیفیت کالاهای وارداتی و صادراتی گفت: مدت زمان فرایند صدور گواهی انطباق کالاهای وارداتی و صادراتی که ابتدای دولت یازدهم ۱۰ روزه بود، هم اکنون به ۲.۵ روز کاهش یافته است.
جهانبخش سنجابی‌شیرازی با تاکید بر جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق به کشور بیان کرد: در این‌باره چهار گروه کالاهای قاچاق مشخص شده و طرح نشان‌دار کردن کالاهای استاندارد به‌زودی اجرا می‌شود.
وی با بیان اینکه در قالب برخی خرده فرهنگ‌ها پدیده قاچاق در بعضی مناطق نهادینه شده، اظهار داشت: برای مقابله با پدیده قاچاق کار سختی در پیش است که در این‌باره باید بتوانیم با کاهش سخت‌گیری های بی‌مورد و نهادینه کردن مزیت‌های اصلی تجارت رسمی، به سمت تجارت قانونی سوق پیدا کنیم.
سنجابی تاکید کرد: سیاست کلان دولت تسهیل تجارت از طریق تسهیل صادرات و مدیریت واردات است که در این زمینه تاکنون اقدام‌های خوبی صورت گرفته است.
معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد، حمایت از بخش‌خصوصی و رفع مشکلات آنان را ضروری دانست و گفت: سازمان ملی استاندارد همواره درصدد تسهیل و کیفی سازی صادرات و واردات است.
سنجابی با اشاره نامگذاری سال به نام اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال بیان داشت: رهبر انقلاب در این شعار به مدیریت واردات و کیفی‌سازی صادرات تاکید داشتند که سازمان ملی استاندارد ایران نیز در راستای اجرای این پیام، پرداختن به مدیریت واردات و کیفی سازی محصولات را مهمترین اولویت کاری خود قرار داده است.
وی گفت: در حوزه صادرات و واردات سال ۹۵ حدود ۱۲۵ هزار گواهی صادراتی و وارداتی صادر شده است.

ایلنا