آمادگی کشورهای عضو BRICS در نقش آفرینی در حکومت جهانی

در حالی که کمتر از یک ماه به نهمین اجلاس کشورهای عضو BRICS در شیامن در ماه سپتامبر باقی مانده است نقش سازمان در حکومت جهانی ، بهبود ضعیف اقتصادی و موانع جهانی سازی از مسائل مهم مورد توجه خواهند بود.  
کشورهای عضو BRICS به منظور ایجاد آینده ای روشن تر همکاری می کنند و در این اجلاس رهبران کشورهای برزیل ، روسیه، هند ، چین و جنوب آفریقا در شیامن ( شهر ساحلی در استان فوجیان در جنوب شرقی چین ) از 3 الی 5 سپتامبر گرد هم خواهند آمد.
کشورهای آجر طلا (ترجمه چینی BRICS) نشان دهنده بازارهای در حال ظهور و صدای کشورهای در حال توسعه ی جهان هستند .
رشد قوی اقتصادی نشانگر این است که کشورهای عضو BRICS اکنون عاملان اصلی در اقتصاد و حکومت جهانی هستند. در مجموع این 5 کشور که 23 درصد از اقتصاد جهانی 2016 را به خود اختصاص می دهند که تقریبا 2 برابر سهام آن ها در سال 2006 است . این پنج کشور ، منبع بیش از نیمی از رشد جهانی در ده سال گذشته بوده اند.
روآن زانگزی معاون اجرایی رئیس موسسه مطالعات بین المللی چین گفت : همکاری کشورهای عضو BRICS نه تنها به کشورهای خود کمک کرده اند ، بلکه حق اظهار نظر در خصوص مسائل جهانی را برای تمامی کشورها فراهم آوردند .
چین امسال به عنوان سرپرست کشورهای عضو BRICS میزبان مجموعه ای از جلسات است که قبل از اجلاس رهبران برگزار می شود. اوایل هفته جاری وزرای تجاری در شانگهای با هم ملاقات کردند و متعهد به اتحاد علیه محافظه کاری شدند و تمام تلاش خود را در راستای احیای سیستم تجارت چندجانبه به کار بستند.
در اواخر جولای نشست امنیتی کشورهای عضو BRICS در پکن با موضوعات حکومت جهانی ، مبارزه با تروریسم ، اینترنت ، انرژی ، امنیت ملی و توسعه برگزار شد .
در ژوئن وزرای مالی و مدیران بانک مرکزی در خصوص همکاری در حوزه های پولی و مالی از جمله بانک توسعه جدید کشورهای عضو BRICS و همکاری قانونی توافق کردند.
شن یی مدیر مرکز مطالعات کشورهای عضو BRICS در دانشگاه فودان گفت : "به نظر من جلسه امسال در شیامن به همکاری های عملی و واقعی بیشتری منتهی خواهد شد و اطمینان و اعتماد میان کشورهای عضو BRICS را افزایش خواهد داد . "
چین قصد ندارد همکاری های آینده را به این 5 کشور محدود کند . در مارس وانگ یی وزیر امور خارجه گفت : "چین روش های توسعه BRICS Plus را بررسی می کند و از طریق گفتگو با کشورهای در حال توسعه و سازمان های بین المللی در حال افزایش مشارکت است ."
به گفته یاروسلاو لیزوولیک، اقتصاددان ارشد بانک توسعه اوراسیا BRICS Plus فرصت هایی برای سایر اقتصادها ایجاد خواهد کرد و جهانی سازی اقتصادی را ترغیب خواهد کرد.
وی گفت : "پیشنهادهای وانگ یی وزیر امورخارجه چین با توجه به افزایش حوزه مشارکت کشورهای عضو BRICS و سرپرستی آن توسط چین نه تنها به هنگام هستند بلکه انگیزه ای برای ادغام فرآیندهای شرایط پیچیده محافظه کارانه دنیای اقتصاد هستند . "
با گذشت 10 سال و نگرش های جامع، کشورهای عضو BRICS نه تنها برای اجلاس شیامن آماده می شوند بلکه برای دهه طلایی دیگر نیز آماده می شوند.

منبع : شینهوآ