جاده ابریشم،بازار جدید چین در انرژی خورشیدی

چین با اجرای طرح احیای جاده ابریشم نوین با عنوان «یک کمربند - یک راه»، شرایطی را ایجاد کرده است تا کشورهای قرار گرفته در مسیر این حوزه، به بازار بزرگ و جدیدی برای انرژی خورشیدی تولیدی این کشور تبدیل شوند.
برآوردهای صورت گرفته نشان می دهد که چین قصد دارد نزدیک به نیمی از 80 گیگاوات تولید انرژی خورشیدی خود را در اختیار کشورهایی قرار دهد که در مسیر اجرای این طرح قرار دارند.
با این وصف ارزش بازار کشورهای حوزه مسیر جاده ابریشم جدید برای شرکت های تولید کننده این انرژی در چین نزدیک به هفت میلیارد و 500 میلیون دلار تخمین زده شده است.
چین هر سال نزدیک به 80 گیگاوات برق خورشیدی تولید می کند که معادل 80 درصد از کل تولید جهانی است و در این راستا در صدر دیگر کشورها قرار دارد.
برنامه ریزی این کشور نشان می دهد که از سال جاری میلادی تا سال 2020 نزدیک به نیمی از برق خورشیدی تولیدی در داخل مصرف می شود و نیمی دیگر آماده صادرات است.
چین می گوید که بازار کشورهای آمریکا، اروپای غربی و ژاپن هم به روی شرکت های تولید کننده نیروی خورشیدی باز است.
تارنمای «یو بی اس» از چین گزارش کرده است که راه ابریشم باعث شده است تا کشورهای این حوزه به نیروی جدیدی برای توسعه اقتصادی چین تبدیل شوند.
چین امیدوار است در کنار بازارهای یاد شده تولیدات خود را به کشورهای آسیای جنوب شرقی و آفریقا نیز بیش از گذشته با توجه به طرح های راه ابریشم نوین صادر کند.
تولید انرژی خورشیدی زیاد با صرفه و ارزان نیست و هر مزرعه خورشیدی که بتواند یک گیگاوات برق تولید کند باید برای آن معادل 5 میلیارد و 500 میلیون یوان (هر دلار معادل شش ممیز 80 یوان) سرمایه گذاری شود.
با این حال دولت چین بر اساس برنامه توسعه سیزدهم پنج ساله خود، قصد دارد ۶۶ درصد از انرژی را که در سال ۲۰۱۵ میلادی از زغال سنگ تامین می کرده است تا سال ۲۰۲۰ میلادی به ۵۸ درصد کاهش دهد.
گفتنی است، سرمایه گذاری چین در سال 2016 میلادی در زمینه انرژی تجدیدپذیر رشد 60 درصدی داشته و مبلغ آن به 32 میلیارد دلار رسیده است.