یک مسئول: مشوق های صادراتی تا یک ماه آینده تخصیص می یابد/کاهش مشوق ها به 2200 میلیارد ریال


رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از قول مساعد سازمان برنامه و بودجه برای تخصیص مشوق های صادراتی، صادرکنندگان تا یک ماه آینده خبر داد.

«مجتبی خسروتاج» با اشاره به بسته حمایتی دولت از صادرات غیرنفتی در سال 96 افزود: به استناد مصوبه جلسه مرداد ماه گذشته ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، مقرر شد مشوق ها و حمایت هایی برای توسعه صادرات کشور در نظر گرفته شود که در این پیوند، بسته حمایتی به تصویب ستاد رسید و شهریورماه گذشته به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد.
به گفته این مقام مسئول، تسهیلات بانکی ریالی و ارزی به عنوان یکی از موضوعات این بسته مورد توجه قرار گرفته است؛ در زمینه ارزی با توجه به محدودیت های منابع بانکی، مقرر شد تا از منابع صندوق توسعه ملی استفاده شود.
وی بیان داشت: به همین منظور 2 میلیارد دلار تسهیلات ارزی در قالب اعتبار خریدار در بانک های عامل منتخب قرار داده خواهد شد تا آن را به خریداران کالاهای ایرانی در بازارهای خارجی که مایلند خرید خود را به صورت مدت دار از ایران انجام دهند اختصاص یابد.
خسروتاج خاطرنشان کرد: نرخ سود این تسهیلات در سال 95 و پیش از آن 6 درصد بود، اما با توجه به استفاده کشورهای رقیب از نرخ های سود پایین تر، با درخواست سازمان توسعه تجارت از صندوق توسعه ملی، این نرخ به 3.5 تا 4.5 درصد (یک درصد تفاوت به ریسک کشور هدف بستگی دارد) تغییر یافت و مصوب شد.
وی با بیان اینکه محدودیت سهمیه یا محدودیت های کشوری در این زمینه وجود ندارد، تاکید کرد: اگر رقم صادرات به بیش از 2 میلیارد دلار نیز برسد، صندوق توسعه ملی حمایت کرده و این رقم را تجدید خواهد کرد؛ هرچند مطابق بررسی های انجام شده، تا پایان سالجاری این مقدار تسهیلات کفایت می کند.
وی در ادامه با اشاره به تسهیلات ریالی در نظر گرفته شده در این بسته، تصریح کرد: مقرر شده 22 هزار میلیارد ریال از محل منابع صندوق توسعه ملی در اختیار بانک های عامل قرار بگیرد و بانک های عامل نیز به همین مقدار آورده داشته باشند؛ بر این اساس در مجموع 44 هزار میلیارد ریال فراهم شده و با توجه به کاهش سود سپرده ها، متوسط نرخ سود تسهیلات صادراتی بین 13.5 تا 14.5 درصد خواهد بود.
خسروتاج با اشاره به پیش بینی هزار و 200 میلیارد ریال مشوق های صادراتی بلاعوض در این بسته حمایتی، اظهار داشت: بخشی از این جایزه صرف جبران 50 درصد هزینه های اجاره غرفه صادرکنندگان در نمایشگاه های بین المللی خواهد شد که از سوی سازمان توسعه تجارت پرداخت می شود.
وی ادامه داد: ایجاد مراکز تجاری در کشورهای هدف (برای هر کشور تا سقف 10 میلیارد ریال)، هزینه های تبلیغات، آموزش صادرات، بازاریابی و اطلاع رسانی شرکت ها مطابق شیوه نامه های داخلی و جایزه به صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی به صورت برگرداندن چهار درصد صورت وضعیت های تایید شده به آنها، از جمله دیگر مواردی است که در هزار و 200 میلیارد ریال جایزه صادراتی بلاعوض در نظر گرفته شده است.
این مقام مسئول اضافه کرد: در مقوله حمل و نقل هوایی، ریلی و دریایی صادرکنندگان نیز، دولت به منظور پوشش بخشی از هزینه های آنان، تا مدت 6 ماه حداکثر 50 درصد ظرفیت خطوط حمل اولویت دار را چارتر می کند که این مهم نیز از محل هزار و 200 میلیارد ریال جایزه صادراتی بلاعوض تامین خواهد شد.
وی گفت: علاوه بر همه اینها، هزار میلیارد ریال نیز به واحدهای «تولیدی صادرات گرا» به عنوان یارانه سود تسهیلات بانکی بازگردانده خواهد شد؛ به این معنی که بر مبنای ارزش افزوده ایجاد شده از سوی محصولات و تولیدات صادراتی این شرکت ها، تا سقف 6 درصد سود تسهیلات دریافتی این شرکت ها به آنها بازگردانده می شود.
خسروتاج افزود: به گمرکات کشور ابلاغ شده تا خط سبزی برای صادرکنندگان معتبر و خوش نام که فهرست آنها به گمرکات اعلام شده در نظر بگیرند تا با حداقل تشریفات گمرکی، به امر صادرات بپردازند.
وی تصریح کرد: صادرکنندگان در صورتی که به تشکیل شرکت های بزرگ تخصصی صادراتی یا مدیریت صادرات اقدام کنند تا 20 درصد در همه اقلام گفته شده، افزایش در ارقام جوایز صادراتی خواهند داشت.
رئیس سازمان توسعه تجارت ایران یادآوری کرد: شرکت های بزرگ تخصصی صادراتی باید بتوانند سالیانه بیش از 40 میلیون دلار صادرات از محل تولیدات خود یا سایر شرکت های تولیدی – صادراتی داشته باشند تا از افزایش در جوایز برخوردار شوند؛ واحدهای بزرگ تخصصی صادراتی می توانند با استفاده از صرفه های در مقیاس و همچنین ارتباطات تجاری بیشتر نقش مهمی در توسعه صادرات کشور داشته باشند.
خسروتاج یادآوری کرد: سال گذشته چهار هزار میلیارد ریال شامل سه هزار میلیارد ریال مشوقهای صادراتی و هزار میلیارد ریال کمک سود بانکی برای صادرکنندگان در نظر گرفته شد که در پایان سال، به دلیل محدودیت منابع فقط 500 میلیارد ریال آن در اختیار صادرکنندگان قرارگرفت.
به گفته این مقام مسئول وزارت صنعت، امسال مجموع این مبالغ به 2 هزار و 200 میلیارد ریال تقلیل یافته است که سازمان برنامه و بودجه برای تخصیص آن تا یک ماه آینده قول مساعد داده است.
مجموع صادرات غیرنفتی ایران در شش ماه اول سال‌جاری به 20 میلیارد و 544 میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان 3.20 درصد کاهش داشته است؛ این رقم در ماه گذشته 4.95 درصد بود.

ایرنا