لزوم افزایش موافقتنامه های تجارت ترجیحی رییس اتاق ایران: بازرگانان ایرانی در کشورهای همسود رقابت مخرب دارند

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: امروز به دلیل فعالیت بازرگانان غیرحرفه‌ای ایرانی در کشورهای همسود، شاهد رقابت مخرب آنان با یکدیگریم.
«غلامحسین شافعی» عصر سه شنبه در هفتاد و دومین نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی افزود: امروز بازرگانان ایرانی در کشورهای توسعه یافته، اروپا و کشورهای آسیای شرقی دور
چنین رقابت مخربی را ندارند و یکی از دلایل اصلی این است که ما بازار آسیای میانه را به دست نیاورده ایم، بلکه دری به تخته خورده و این بازار به دست آمده است.
شافعی تصریح‌کرد: بازار کشورهای همسود یکی از پر ریسک ترین بازارهای منطقه است.

** لزوم افزایش موافقتنامه های تجارت ترجیحی
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران از کمبود موافقتنامه های تجارت ترجیحی و تجارت آزاد بین ایران و دیگر کشورها گلایه کرد.
شافعی افزود: بین همسایگان ایران کشوری به اندازه ما از این نظر کمبود ندارد و در این زمینه باید مشخص کنیم چه کسی متولی است؟

** نیاز به مطالعه درباره تشکیل اتحادیه صادرکنندگان ایرانی

رییس اتاق ایران اعلام کرد: سهم صادرات از تسهیلات بانکی از 2.5 درصد در سال 1386 به نیم درصد در سال 1395 کاهش یافت؛ در حالی که مدام شعار حمایت و تشویق از صادرات و صادرکنندگان را سر می دهیم؛ چه کسی باید به این موضوع رسیدگی کند؟
شافعی به تشکیل اتحادیه صادرکنندگان ایرانی در برخی کشورهای اطراف در سال های گذشته اشاره کرد که پس از مدتی از هم پاشیده شد.
به گفته وی، ایجاد هلدینگ های صادراتی به مطالعه اولیه و سپس طرح در اتاق ایران نیاز دارد.

** افزایش تا ۱۵ درصدی هزینه بازرگانان ایرانی در کشورهای همسود
رییس کنفدراسیون صادرات ایران در این نشست مهمترین مسائل بازرگانان ایرانی در صادرات و تعامل تجاری با کشورهای همسود را افزایش هزینه در نقل و انتقالات بانکی، حمل و نقل، مشکلات شرکت های مدیریت صادرات، تعرفه و قیمت تمام شده بالا و... دانست.
«محمد لاهوتی» افزود: مشکلات موجود در زمینه نقل و انتقالات بانکی به افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی هزینه ها برای بازرگانان منجر شده است.
۵۳ کشور عضو اتحادیه کشورهای همسود ۳۰ درصد جمعیت و خشکی‌های کره زمین را دارند.
کانادا، استرالیا و هند پهناورترین این کشورها به شمار می روند.
هفتاد و دومین نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی عصر سه شنبه در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد.
در این نشست وزیر اموراقتصادی و دارایی، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، رییس کنفدراسیون صادرات ایران، مدیرکل سیاست های ارزی بانک مرکزی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و شماری از فعالان اقتصادی و اعضای اتاق ایران حضور داشتند.

ایرنا