دستاوردهای چشمگیر سازمان همکاری های شانگهای (SCO) در همکاری های اقتصادی و تجاری

گو فنگ سخنگوی وزارت بازرگانی چین در هجدمین اجلاس دو روزه این سازمان که در چینگدائو واقع در شرق استان شاندونگ چین به دستاوردهای 17 ساله این سازمان در راستای پیشبرد همکاری های اقتصادی منطقه ای اشاره نمود.
کشورهای عضو این سازمان 17 سال پس از تاسیس سازمان به توسعه جامع سیاست ، امنیت ، اقتصاد ، مبادلات مردمی ، امور خارجه و ساخت موسسه ای دست یافتند.
گو ضمن اشاره به ارزش 217/6 میلیارد دلاری حجم تجارت چین با سایر اعضا در سال 2017  و رشد 19 درصدی آن نسبت به سال قبل ، به علاقه مندی کشورهای عضو به روابط نزدیک تر تجاری اشاره کرد . در 3 ماه نخست سال 2018 رشد 20/7 درصدی تجارت بیانگر حفظ تکانه مطلوب رشد بود.
ساختار تجارت چین با کشورهای عضو این سازمان به صورت تدریجی بهبود یافت تا حجم بزرگی از محصولات الکترونیکی و مکانیکی و همچنین تجهیزات مکانیکی را در بر گیرد.
به گفته گو توسعه این سازمان پروژه های سرمایه گذاری و پیمانکاری مثمر ثمری در بر داشته است. تا پایان مارس سرمایه گذاری چینی ها در کشورهای عضو این سازمان به 84 میلیارد دلار رسید که بخش عمده این سرمایه گذاری ها در پروژه های صنعتی ، معدنی و انرژی صرف شد.
بازده پروژه های پیمانکاری چین در کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای به 156/9 میلیارد دلار رسید و تعدادی از پروژه های بزرگراهی ، نیروگاهی و خطوط لوله به پروژه های نمایشی تبدیل شدند.
به گفته گو پیشرفت های مثبتی در تعامل و قابلیت همکاری از جمله تکمیل جاده چین – ازبکستان – قرقیزستان ، خطوط لوله گاز طبیعی چین – آسیای مرکزی ، ساخت خطوط لوله نفت خام چین – قزاقستان و چین – روسیه ، عملکرد منظم و کارآمد مسیر حمل و نقل ریلی چین – اروپا به دست آمده است.
این سازمان در وهله نخست به ساخت شبکه زیرساختی پیچیده از جمله جاده ، راه آهن ، نفت و گاز و ارتبار در منطقه سازمان همکاری های شانگهای ، تقویت همکاری میان اعضا پرداخت.
گو ضمن اشاره به آینده همکاری های این سازمان بیان کرد : چین و کشورهای عضو این سازمان در اجلاس آتی چینگدائو ضمن توافق به دنبال توسعه مشترک ، تاکید بر بهبود حکومت جهانی و ارتقا سیستم تجارت چندجانبه خواهند بود.
چین نیز  فرآیند تسهیل تجاری را پیش خواهد برد و به بهبود مکانیزم و پایه های قانونی و حقوقی تهسیل تجاری خواهد پرداخت و عوامل جدیدی برای همکاری های این سازمان معرفی خواهد کرد.
به گفته رشید علیموف دبیرکل این سازمان ، ابتکار یک کمربند – یک راه فرصت بزرگ توسعه ای برای کشورهای عضو این سازمان محسوب می شود که ابعادگسترده ای دارد. این سازمان به ارتقا این ابتکار و استراتژی های توسعه ای کشورهای عضو در راستای دستیابی به رفاه مشترک خواهد پرداخت .
این سازمان در آینده نقش حائز اهمیتی در ارتقا همکاری اقتصاد محلی ، جهانی سازی اقتصاد و توسعه صلح آمیز جهان ایفا خواهد نمود.
منبع : People's Daily Online