حدود۷۰ درصد صادرات ایران به اوراسیا محصولات کشاورزی است

حدود۷۰ درصد صادرات ایران به اوراسیا محصولات کشاورزی است

رییس سازمان توسعه تجارت گفت: ۸۰ درصد واردات ایران از کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا محصولات کشاورزی به ویژه غلات است و حدود ۷۰ درصد صادرات معادل ۵۷۵ میلیون دلار به این کشورها را میوه و خشکبار تشکیل می‌دهد.

«حمید زادبوم» در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه اتحادیه اقتصادی اوراسیا با کشورهای جهان حدود ۸۵۰ میلیارد دلار تجارت دارد که ۳۳۱ میلیارد دلار آن مربوط به واردات می شود.

وی افزود: از این میزان، اوراسیا دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار با ایران تجارت دارد که یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار آن واردات و ۸۲۳ میلیون دلار صادرات است‌.

زادبوم با بیان اینکه کشورهای توسعه یافته به تجارت آزاد روی آورده اند، تصریح کرد: اکنون در این نوع مبادله موانع تعرفه‌ای و غیر تعرفه‌ای برداشته و نسبت به کشور ثالث تعرفه گمرکی تعیین می‌شود و سپس اتحادیه‌های اقتصادی حرکت آزادانه در سطح منطقه انجام می دهند.

رییس سازمان توسعه تجارت با اشاره باینکه ایران در سال ۹۳ با تشکیل اتحادیه از نخستین کشورهایی بود که وارد مذاکره شد، گفت: موافقت نامه ایران و اوراسیا از پنجم آبان ماه سال ۹۸ امضا و ماه گذشته نیز مجوز برای مذاکرات تجارت آزاد بین ایران و اوراسیا صادر شد.

آبان ماه گذشته موافقت‌نامه ای تجاری میان ایران و اتحادیه اوراسیا به امضا رسید که بر اساس آن ۸۶۰ قلم کالایی میان ایران و پنج کشور متحد اقتصادی مبادله می شود که آمارها در ماه های گذشته نشان می دهد که افزایش ۶۳ درصدی صادرات به این کشورها ثبت شده و قرار است در سال دوم این موافقت‌نامه اقدام هایی برای آغاز مذاکرات تجارت آزاد با اتحادیه اقتصادی اوراسیا انجام شود.

اوراسیا که یک اتحادیه اقتصادی است، با حضور پنج کشور روسیه، قزاقستان، بلاروس، قرقیزستان و ارمنستان به عنوان اعضای اصلی از سال ۲۰۱۵ کار خود را در زمینه سیاست‌گذاری اقتصادی، اقتصاد کلان در جهت تجارت آزاد و موافقت‌نامه های تجاری با کشورهای دیگر آغاز کرد.


ایرنا