اخبار و گزارشات گزارشات گزارش وبینار چگونگی تجارت با چین مورخ 99/12/18

گزارش وبینار چگونگی تجارت با چین مورخ 99/12/18

وبینار چگونگی تجارت با چین با حضور جناب آقای دکتر بابک بشارتی و آقای افشین امینی در تاریخ 18 اسفند 99 به صورت مجازی با حضور 83 نفر از اعضای این اتاق برگزار شد.

در ابتدا آقای امینی پس از خوشامدگویی به سوابق آقای بشارتی اشاره کرد.

آقای بشارتی نیز پس از تبریک روز جهانی زن به بیان سرفصل های این وبینار پرداخت .

وی تحقیق درخصوص محیط کسب و کار ، سورسینگ ، ارزیابی و اعتبارسنجی ، ارسال درخواست ، ارائه آفر ، قرارداد، تامین مالی ، بازرسی ، حمل و نقل ، مدارک را لازمه تمامی فعالیت های تجاری دانست . در تحقیق درخصوص محیط کسب و کار عوامل داخلی و عوامل خارجی دخیل هستند. عوامل داخلی به شناسایی نقاط قوت و ضعف نیروی کار ، ابزار موجود ، مواد اولیه و مدیریت اشاره دارد. عوامل خارجی نیز به دو دسته کلان و خرد تقسیم می شود. در عوامل خارجی کلان می بایست به شناخت عوامل دولتی ، سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی ، جمعیتی و اقتصاد پرداخت. میزان دسترسی افراد به شغل ، امکانات بهداشتی و امنیت و هیات مدیره شرکت ها و ساختار مدیریتی نیز عوامل خراجی خرد محسوب می شوند. در مرحله سورسینگ نیز باید نوع فعالیت (خرید ، فروش، تولید و ...) تعیین شود و از طریق موتورهای جستجوگر، برنامه های موبایل، وبسایت ها و پلتفرم ها ، اتاق های بازرگانی و دایرکتوری های تجاری به یافتن منابع پرداخت. در مرحله اعتبار سنجی و ارزیابی کیفیت نیز باید ماهیت ، ساختار قانونی، هیات مدیره و پرسنل، وضعیت مالی و گزارش های بانکی شرکت مورد ارزیابی قرار گیرد . نتیجه این مراحل و مذاکرات تجاری صورت گرفته موجب ایجاد قرارداد تجاری می شود. مسائل اصلی فعالیت تجاری ، نحوه بازرسی و داوری  باید در قرارداد قید شود . فرمت قرارداد در اتاق بازرگانی بین المللی موجود است و می بایست پس از رعایت تمامی موارد توسط اتاق های بازرگانی تایید شود. تامین مالی نیز در حال حاضر از طریق سرمایه های شخصی ، اعتبار بانکی ، پیش فروش ، اعتبار خریدار و فروشنده صورت می گیرد. بانک های چین در حال حاضر فقط برای اشخاص حقیقی مقیم چین یا افرادی که بیش از 6 ماه از اعتبار ویزایشان باقی مانده است افتتاح حساب می نمایند .

در پایان نیز آقای بشارتی و آقای امینی به سوالات شرکت کنندگان پاسخ دادند. همچنین مقرر شد دوره تکمیلی این وبینار دوشنبه هفته آینده مورخ 25 اسفند 99 راس ساعت 11 برگزار گردد.