اخبار و گزارشات گزارشات گزارش نشست مشترک آنلاین با شورای توسعه تجارت استان سیچوان مورخ 99/12/20

گزارش نشست مشترک آنلاین با شورای توسعه تجارت استان سیچوان مورخ 99/12/20

نشست اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین با شورای توسعه تجارت بین الملل سیچوان با حضور آقای مهدی چنگیزی ، نائب رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین و خانم لی شوی جیه ، نائب رئیس شورای توسعه تجارت بین الملل سیچوان به منظور گسترش روابط اقتصادی ایران و استان سیچوان در تاریخ 20 اسفند 99 ساعت 10:30 صبح به صورت مجازی برگزار شد.

آقای چنگیزی در ابتدا با اشاره به تحریم های آمریکا علیه ایران طی سال های گذشته که موجب کاهش مبادلات تجاری ایران و چین از سال 2016 الی 2020 شد،  بیان کرد:"خوشبختانه امروز در جایگاهی قرار داریم که احتمال دارد تحریم ها به زودی لغو شود و بتوانیم سطح مبادلات خود را بیش از پیش ارتقا بخشیم و با توجه به اقلام مبادلاتی ایران و استان سیچوان، این دو اقتصاد می توانند مکمل یکدیگر باشند و امیدواریم نتیجه این نشست به توسعه روابط ما منجر شود."

آقای چنگیزی ضمن اشاره به اهداف مشترک اتاق و شورای توسعه تجارت بین الملل سیچوان به ضرورت بررسی اقدامات اتاق و شورای توسعه تجارت بین الملل سیچوان در راستای خنثی سازی رویدادهای سیاسی و تحریم ها اشاره کرد تا از روند کاهشی مبادلات جلوگیری بعمل آید. ما در اتاق به افزایش اطلاعات و آگاهی اعضا و جامعه ایران در خصوص چین پرداخته ایم . اقتصاد چین دومین اقتصاد بزرگ دنیا است و به زودی به اقتصاد اول دنیا تبدیل خواهد شد. ما بر این باوریم شناخت مردم چین نیز ناکافی و نادرست است و تحت تاثیر رسانه های غربی است و واقعیت را درخصوص ایران و مردم آن نمی دانند. در نتیجه افزایش سطح دانش و شناخت هر دو طرف امری ضروری است تا بتوانیم سطح سرمایه گذاری دو کشور را افزایش بخشیم . همچنین وی از هیاتی که پس از اکسپو دوبی از ایران بازدید خواهند کرد پیشاپیش تشکر نمود و با اشاره به تفاهمنامه استراتژیک 25 ساله ایران و چین نسبت به افزایش 100 درصدی مبادلات ایران و چین ابراز امیدواری نمود.

خانم لی شوی جیه ضمن اشاره به برگزاری همزمان این نشست با پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک ایران و چین نسبت به بهره مندی از فرصتهای پیش رو در آینده نزدیک ابراز امیدواری نمود .وی همچنین به نمایندگی از شورای توسعه تجارت بین الملل سیچوان از توجه و حمایت طولانی مدت اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین قدردانی نمود و بیان کرد چین بزرگ ترین شریک تجاری ایران و ایران هم یکی از تامین کنندگان نفت چین است . در سال 2020 میزان مبادلات  استان ما و کشور ایران به 44 میلیون و 550 هزار دلار رسید که رقم ناچیزی است .ماشین آلات ، برق ، طلا ، کاشی و سرامیک و لوازم یدکی خودرو عمده اقلام مبادلاتی فیمابین ماست . شورای توسعه تجارت بین الملل سیچوان مشوق هیات های تجاری بسیاری بوده است و از این پس هم هیات های بیشتری را برای مذاکره با اتاق تشویق خواهد نمود. شورای توسعه تجارت بین الملل سیچوان در سال 1979 تاسیس شد و هدف این شورا ارتقا سرمایه گذاری ، ارتقا تجارت ، روابط بین الملل ، تحقیق و توسعه است و در این چهار زمینه به شرکت ها خدمات ارائه می دهد. در سال 2020 با توجه به پاندمی کرونا استان سیچوان توانست برای نخستین بار 800 میلیارد صادرات و واردات داشته باشد که نسبت به سال گذشته رشد 19 درصدی داشته است .

آقای چنگیزی نیز ضمن تشکر از فعالیت های شورای توسعه تجارت بین الملل سیچوان در راستای تشویق هیات های چینی جهت بازدید از ایران ، رشد مبادلات این استان را تبریک گفت و علاقمندی ایران نسبت به همکاری در زمینه صنایع متمرکز از جمله تکنولوژی های نوین ، هوش مصنوعی و ... را بیان کرد .