عسگراولادي: دولت اجازه تاسيس بانك‌هاي جديد را ندهد

عسگراولادي:
دولت اجازه تاسيس بانك‌هاي جديد را ندهد
21121389
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: اقتصاد
رييس كنفدراسيون صادرات از دولت خواست تا اجازه تاسيس بانك‌هاي جديد را ندهد و سرمايه‌هاي موجود را به سمت توليد هدايت كند.
به گزارش خبرنگار بازرگاني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اسدالله عسگراولادي در همايش چهره‌هاي برتر تجارت و صنعت اظهار كرد: هدفمند كردن يارانه‌ها موجب شفافيت در بودجه و برنامه‌ريزي‌ها و صداقت در طرح‌هاي عمراني خواهد شد. همچنين دهك‌هاي پايين جامعه از مزاياي آن در صورت پياده شدن درست بهره‌مند خواهند شد.
وي با اشاره به تهديدها و چالش‌هاي اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها گفت: تورم احتمالي ناشي از افزايش قيمت‌ حامل‌هاي انرژي و مشكلات نقدينگي واحدهاي توليدي كه با بالا رفتن اين قيمت‌ها دچار تنگ‌دستي مي‌شوند، در كنار موضوعاتي مثل وضعيت ارز بايد مورد توجه جدي دولت قرار گيرند.
به گفته وي دولت بايد در زمينه‌ي جبران افزايش قيمت گاز و گازوئيل به خصوص در مصارف در كشاورزي و دامپروري تمهيداتي بينديشد.
رييس كنفدراسيون صادرات خواستار اين شد كه درآمدهاي ناشي از هدفمند كردن يارانه‌ها به سرمايه بانك‌ها اضافه و از اين محل به واحدهاي توليدي كمك شود و بهره‌ وام‌ها متناسب نرخ تورم باشد.
وي با گلايه‌اي از بانك‌ها كه سودهاي بانكي 20 و چند درصدي مي‌گيرند، گفت: اين امر با اهداف بانك‌ها در تضاد است و دولت نبايد اجازه تاسيس بانك‌هاي جديد را بدهد و پول موجود در بانك‌ها بايد به سمت توليد برود. سود بانكي براي بخش توليد بايد يك رقمي باشد و اگر چنين چيزي امكان‌پذير نيست حداقل زير 15 درصد بيايد.
عسگراولادي با انتقاد از برخي قيمت‌گذاري‌هاي شركت‌هاي واگذاري اصل 44 اظهار كرد:‌ دولت در واگذاري‌ها نبايد فقط به كاسبي بينديشد، بلكه بايد موضوعات ديگري مثل حفظ اشتغال و افزايش توليد را هم در نظر داشته باشد؛ اما در شرايط فعلي به عنوان مثال قيمت زمين را هم با بالاترين قيمت ممكن در واگذاري محاسبه مي‌كنند.
وي با بيان اين‌كه بارها از دولت و وزارت صنايع خواسته‌ام تا هيات‌هايي را به كشورهاي مثل چين، تركيه و ديگر كشورهايي كه كالاهاي آن‌ها با قيمت پايين‌تر وارد ايران مي‌شوند، ارسال كنند، افزود: ‌اين هيات‌ها بايد بررسي كنند كه چرا قيمت تمام‌شده در اين كشورها كمتر از ايران است.
همچنين غفار اسماعيلي ـ نماينده مجلس شوراي اسلامي ـ با بيان اين‌كه تاكنون نزديك به 527 هزار ميليارد تومان منابع كشور است و دولت با واگذاري 300 شركت مبلغ 70 هزار ميليارد تومان استحصال كرده است، گفت: 49 درصد متعلق به سهام عدالت، 17 درصد رد ديون سازمان‌هاي عمومي، 17 درصد شبه دولتي‌ها و 13.5 درصد متعلق به بخش خصوصي و تعاوني است.
وي گفت:‌ گرچه حضور شبه دولتي‌ها بازار بورس را فعال مي‌كند اما دو اشكال دارد كه اولي ادامه‌ حضور نگرش دولتي در مالكيت اين شركت‌ها و دومي جلوگيري از عوامل نظارتي است و بايد براي مشكلات بعد از واگذاري‌ها فكري شود.
در اين همايش همچنين مجتبي شيرآلي به عنوان نماينده‌ برگزيدگان با بيان اين‌كه هدفمند كردن يارانه‌ها يك جهش بزرگ اقتصادي در كشور محسوب مي‌شود گفت: تاثير افزايش قيمت‌هاي حامل‌هاي انرژي در هدفمند كردن يارانه‌ها بايد از سوي مديران بخش توليد كنترل شود و با راهكارهاي علمي مي‌توان جلوي افزايش هزينه‌هاي توليد را گرفت.
به گفته وي، تا شهريورماه سال 90 بزرگترين كارخانه توليد مخازن سوخت سي.ان.جي كه مي‌تواند به صرفه‌جويي در مصرف بنزين، كاهش وابستگي به واردات بنزين و كاهش آلودگي هوا كمك كند در قزوين افتتاح خواهد شد.
به گزارش ايسنا، در اين همايش از مديران شركت‌هايي مثل لاستيك بارز، توليدارو، آسياناما، پتروشيمي مارون، سيمان كوير كاشان، پيشگامان كوير و شركت سديد تقدير شد.