ايران و چين مي‌توانند همكاري‌هاي سازنده‌اي به نفع ملت‌هاي مستقل داشته باشند
تهران - مشاور و رييس دفتر رييس‌جمهور، ايران و چين را دو كشور مستقل و داراي اشتراكات تاريخي و فرهنگي دانست و اظهار داشت: پشتوانه تمدن غني، منابع عظيم طبيعي و معدني و استعدادهاي انساني موجود در دو كشور حاكي از اين است كه تمام ظرفيت‌هاي لازم براي استقلال واقعي دو ملت وجود دارد كه بايد اين ظرفيت‌ها را در راستاي منافع دو ملت فعال كرد.
به گزارش سه شنبه شب ايرنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري ، مهندس ' اسفنديار رحيم‌مشايي' در ديدار سفير جديد چين با اشاره به اينكه ايران و چين از روابط مثبت و سازنده تاريخي برخوردار هستند، گفت: استفاده از ظرفيت‌هاي موجود در دو كشور براي گسترش روابط همه‌جانبه نيازمند مراقبت طرفين از حسن روابط در عرصه‌هاي دوجانبه و بين‌المللي است.
مشاور و رييس دفتر رييس‌جمهور با اشاره به اينكه جهان در آستانه تحولات بزرگي قرار دارد، به جايگاه مهم ايران در منطقه اشاره كرد و اظهار داشت: دو كشور با آگاهي از موقعيت تعيين‌كننده خود در شرايط حاضر و آينده جهان مي‌توانند همكاري‌هاي سازنده‌اي به نفع ملت‌هاي مستقل داشته باشند.
رحيم‌مشايي خاطرنشان كرد: جمهوري اسلامي ايران كشور چين را نه به عنوان يك دوست بلكه متحد درازمدت خود تلقي كرده و استفاده از همه فرصت‌ها براي ارتقاء و رشد جدي در روند همكاري‌ها را به نفع دو ملت مي‌داند.
سفير جديد چين در ايران نيز در اين ديدار با اشاره به اينكه دولت چين علاقه زيادي به گسترش و تقويت روابط با ايران دارد، گفت: دولت چين هم از لحاظ استراتژيك و هم به لحاظ درازمدت به دنبال گسترش هرچه بيشتر روابط خود با ايران در زمينه‌هاي مختلف است.
وي همچنين با اشاره به استقبال مردم چين از دكتر احمدي‌نژاد در جريان حضور ايشان در نمايشگاه اكسپو شانگهاي تصريح كرد: مردم چين دكتر احمدي‌نژاد را به نماد مبارزه با ظلم و ستمگري مي‌شناسند و به همين سبب ايشان نه تنها رييس‌جمهور محبوب براي ملت ايران بلكه در بين تمامي ملت‌ها به ويژه ملت چين هستند.