گزارش نشست مشترک کمیته مرکزی حزب کمونیست چین با حزب موتلفه جمهوری اسلامی ایران و اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین

نشست مشترک کمیته مرکزی حزب کمونیست چین با حزب موتلفه جمهوری اسلامی ایران و اتاق بازرگانی ایران و چین با حضور نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین و معاون مدیرکل وزارت ارتباطات بین الملل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین و هیات همراه و نماینده حزب موتلفه جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 25/12/89 برگزار شد.

این نشست با هدف دوستی احزاب دو کشور و در راستای پیشبرد همکاریهای تجاری ایران و چین و تقویت روابط سیاسی و اقتصادی و فرهنگی دو کشور برگزار گردید.

حریری، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین ضمن خوشامدگویی به کمیته حزب کمونیست و حزب موتلفه ایران بیان داشت که طی جلسه ای که با سفیر چین در ایران داشتند، مقدمات برنامه ریزی های سال آینده فراهم آمده و یک برنامه پنج ساله برای دوطرف با هدف رسیدن مرز مبادلات اقتصادی دو کشور به 50 میلیارد دلار تعیین گردیده است.

حریری پایداری یک رابطه سیاسی خوب را داشتن رابطه اقتصادی قوی دانسته و معتقد است رابطه اقتصادی خوب تضمین کننده روابط سیاسی می باشد و در زمان بروز اختلافات سیاسی مانع از تداوم آن میشود.

ایشان با اشاره به بکر بودن بازار ایران و قابل فروش بودن هر کالایی در این کشور پیشنهاد کرد که چینی ها برای تداوم فعالیت در ایران از طریق سرمایه گذاری مستقیم و تشکیل شرکت های مشترک داخل ایران اقدام نمایند.

ایشان با اشاره به اینکه چین بیش از 1200 میلیارد دلار کالا وارد می کند پیشنهاد کرد که بخشی از بازار چین به کالاهای ایرانی اختصاص پیدا کند که این امر سبب ایجاد تصویری مناسب از ایران در ذهن مردم چین خواهد شد. در این خصوص رسانه های چین می توانند نقش مهمی در انتقال این آگاهی داشته باشند. شناخت چینی ها از ایران از طریق رسانه هایی است که دشمن ما هستند و تصویر بدی از ایران در ذهن سرمایه گذاران ایجاد کرده اند. وی همچنین پیشنهاد کرد که چین با فرستادن خبرنگاران به ایران و تهیه گزارشات از این کشور جهت پخش در رسانه چین موجبات شناخت مستقیم چینی ها را از ایران فراهم آورند.

جیان هوا، معاون مدیرکل وزارت ارتباطات بین الملل کمیته مرکزی حزب کمونیست، با تایید اینکه تقویت همکاری رسانه های عمومی دو کشور راه سازنده ای برای آشنایی و گسترش روابط می باشد اضهار داشت که استفاده از رسانه برای شناخت بیشتر چینی ها از ایران را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

جیان روابط دو کشور را از جنبه سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی برپایه سه ویژگی اعتماد متقابل، همکاریهای دو جانبه و استفاده از تجربیات یکدیگر بیان کردند و رهبران و مسئولان عالیرتبه دو کشور را نیروی محرکی برای تقویت روابط ایران و چین دانست.

جیان با بیان اینکه اتاق ایران و چین شناخت همه جانبه و عمیقی از نتیجه همکاریهای دو کشور و توان بالقوه و فرصتهای سرمایه گذاری دارد اضهار داشتند که به شرکت ها و سرمایه گذاران چینی پیشنهاد همکاری با این اتاق را خواهد داد.

ایشان با استقبال از ورود کالای ایرانی به بازار چین، این امر را سبب تقویت صادرات ایران و افزایش سطح شناخت چینی ها از مردم این کشور دانستند و با اشاره به اینکه کالاهای با قابلیت رقابت بالا در  ایران زیاد است، استفاده از ابزارهای بازرگانی و نیروی رسانه ها و مطبوعات را درخصوص شناساندن کالاهای ایرانی به چین ضروری دانست.

وی با بیان اینکه علی رقم تحولات عمیق و مهم در اوضاع منطقه خاورمیانه، اوضاع ایران آرام و امن می باشد، اظهار داشت این نوع تحولات فرصتی استثنایی برای تقویت همکاریهای اقتصادی دو کشور ایجاد کرده است.

در ادامه نماینده حزب موتلفه ایران هدف این حزب را گسترش هرچه بهتر کشور از نظر سیاسی و اقتصادی دانسته و  بیان داشت که بخش بین الملل حزب با هدف الگو برداری از احزاب موفق رابطه خوبی با حزب کمونیست برقرار کرده است. به عقیده این حزب، حزب کمونیست می تواند الگوی مناسبی برای رفع مشکلات اقتصادی کشور ایران باشد.

ایشان ضمن تایید سخنان آقای حریری درخصوص گسترش آگاهی مردم چین از ایران، نقش  تجار را در انتقال این آگاهی به دلیل سابقه تجارت و دید وسیع در مورد مسائل سیاسی و اقتصادی دنیا بسیار پررنگ دانسته و نسبت به همکاری آنها در این مهم ابراز امیدواری کرد.