چيني‌ها مي‌توانند به ايران سفر كنند

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: گردشگري
سرانجام نام ايران در فهرست مقاصد چين (ADS) و در جايگاه 111 قرار گرفت.
ابراهيم پورفرج ـ رييس هيأت مديره‌ي جامعه‌ي تورگردانان ايران ـ با اعلام اين مطلب به خبرنگار بخش گردشگري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گفت: سفير ايران در چين‌، چند روز پيش در نامه‌اي كه در پاسخ به نامه‌ي جامعه‌ي تورگردانان فرستاده بود، اعلام كرد كه‌ ايران در فهرست مقاصد چين (ADS) و در جايگاه 111 قرار گرفته است.
وي اين كار را نتيجه‌ي پيگيري بخش خصوصي كه سال‌ها دنبال وارد كردن نام ايران در اين فهرست بود و همچنين سفير ايران در چين دانست و اظهار كرد: علاوه بر ثبت نام ايران در اين فهرست كه گردشگران چيني با توجه به آن، مقصد سفر خود را انتخاب مي‌كنند، امتياز ديگري به ايران داده شده است كه براساس آن، تمام استان‌هاي چين اجازه دارند، به ايران مسافر بفرستند.‌ اين در حالي است كه همه‌ي استان‌هاي چين معمولا نمي‌توانند يا اين امكان را ندارند كه به كشورهاي ثبت‌شده در اين فهرست، مسافر بفرستند.
به گفته‌ي او،‌ تمام شركت‌هاي گردشگري چيني‌، طبق موافقت دولت خود، ديگر منعي براي برنامه‌ريزي سفر به ايران و همچنين تبليغ و بازاريابي براي تورهاي كشور ما ندارند.
وي درباره‌ي اين‌كه پس از قرار گرفتن نام ايران در اين فهرست چه اتفاقي بايد رخ دهد تا روابط گردشگري بين دو كشور گسترش يابد؟ اظهار كرد: ما چند وقت پيش، 22 آژانس‌دار و روزنامه‌نگار چيني را به ايران آورديم و با آن‌ها تعاملي برقرار كرديم، حالا با قرار گرفتن نام ايران در فهرست مقاصد چين‌، اين آژانس‌ها بدون نگراني‌ و مانع مي‌توانند ارتباطات گردشگري خود را با ايران گسترش دهند. آژانس‌هاي ايراني هم با اعتماد بيشتري در اين مقصد مي‌توانند سرمايه‌گذاري و براي جذب گردشگران چيني برنامه‌ريزي و در نمايشگاه‌هاي گردشگري چين جدي‌تر شركت كنند، چون حالا قوانين اين اجازه را به آن‌ها مي‌دهد.
پورفرج در پاسخ به اين پرسش كه آيا ما پيش از قرار گرفتن نام ايران در اين فهرست، گردشگر از اين كشور داشتيم؟ گفت: ما گردشگران خيلي كمي از اين بازار داشتيم؛ ولي حالا با اين موافقت، گردشگران چيني راحت‌تر مي‌توانند به ايران سفر كنند.
رييس هيأت مديره‌ي جامعه‌ي تورگردانان افزود: ايران و چين چند سال پيش تفاهم‌نامه‌اي را تنظيم كردند تا نام ايران در اين فهرست قرار گيرد؛ ولي به‌خاطر توافق نكردن روي چند بند و لزوم امضاي آن توسط مقامات رسمي كشور اتفاقي نيافتاد؛ اما جامعه‌ي تورگردانان سرانجام آن بندها را اصلاح كرد كه پس از تأييد سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري به وزارت امور خارجه داده شد و حالا سفير ايران در چين اعلام كرده، نام ايران در فهرست مقاصد چين قرار گرفته است.
پيش‌نويس تفاهم‌نامه‌ي ايران و چين براي ورود نام ايران در فهرست مقاصد چين سال 1385 امضا و سبب شد، براي مقطعي نام ايران در اين فهرست قرار گيرد؛ اما تثبيت اين نام منوط به اصلاح بندهايي از اين تفاهم‌نامه و امضاي آن از سوي مقامات رسمي دو كشور بود.
شهباز يزداني ـ معاون پيشين گردشگري سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري ـ اواخر ارديبهشت‌ماه امسال درباره‌ي پي‌گيري اين تفاهم‌نامه كه فعاليت آژانس‌هاي دو كشور را محدود كرده است، به ايسنا گفته بود: آخرين مرحله‌ي حقوقي اين يادداشت تفاهم در وزارت امور خارجه در حال طي شدن است و پس از تأييد آن، تا پايان خردادماه اين يادداشت تفاهم نهايي مي‌شود. سفير ايران در چين نيز اين موضوع را پيگيري مي‌كند.
به گفته‌ي آژانس‌داران ايراني، تا وقتي ايران جزو كشورهاي مقصد چين يا در فهرست ADS قرار نگرفته بود، هيچ آژانسي در اين كشور اجازه‌ي تبليغ را براي تورهاي ايران نداشت.
كد خبر: 9004-12362