گسترش همكاري چين و ايران مورد تاكيد قرار گرفت

تهران - معاون رييس جمهوري و رييس سازمان حفاظت از محيط زيست در مراسمي به مناسبت چهلمين سال روابط جمهوري اسلامي ايران و چين، بر گسترش روزافزون روابط ميان دو كشور تاكيد كرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا، 'محمدجواد محمدي زاده' روز جمعه در اين مراسم كه با حضور 'هه گو چيانگ' عضو كميته دايمي رهبري حزب كمونيست چين برگزار شد، به روابط ديرينه دو كشور و اهميت گسترش آن اشاره و خاطر نشان كرد: توسعه روابط بانكي، تجاري و توسعه رفت و آمد و ارتباطات مالي و نيز بسط همكاري ها در زمينه زيست محيطي با چين در برنامه دولت ايران قرار دارد.
وي افزود: روابط دو كشور ايران و چين بسيار دوستانه و پايدار است و اين بهترين فرصت براي سرمايه گذاري و همكاري هاي بيشتر را فراهم مي سازد.
معاون رييس جمهوري و رييس سازمان حفاظت محيط زيست چهلمين سال روابط دو كشور را سال خبرگي و پختگي تلقي كرد و گفت: اراده مقامات عالي رتبه دو كشور براي پشتيباني و حمايت از هر گونه تلاش براي همكاري در تمامي زمينه ها با توجه به ظرفيت هاي بالاي دو كشور مي تواند زمينه خوبي براي امضاي تفاهمنامه هاي بيشتر همكاري در زمينه مسايل مختلف از جمله زيست محيطي باشد.
وي افزود: گرچه در سال 2004 ميلادي توافقنامه اي در زمينه زيست محيطي ميان دو كشور به امضا رسيد اما اقدام موثر و جدي در اجراي آن صورت نگرفته است.
محمدي زاده گفت: در اين زمينه نياز است در سطح بالاتري امكان بهره گيري از ظرفيت هاي بالقوه در حوزه محيط زيست برخوردار شويم.
'هه گو چيانگ' عضو كميته دايمي رهبري حزب كمونيست چين نيز در اين مراسم با ابراز خرسندي از سفر به ايران، فرارسيدن چهلمين سال روابط ميان دو كشور را تبريك گفت.
وي به روابط ديرينه دو كشور و روند مثبت گسترش همكاري بويژه در سال هاي اخير اشاره كرد و گفت: اين روابط هميشه مثبت و اهتمام مسوولان دو كشور نيز در جهت تقويت آن بوده است.
چيانگ افزود: ايران اكنون دومين و بزرگترين شريك تجاري و يكي از مهمترين تامين كننده نفت خام چين در منطقه آسياي غربي و آفريقاي شمالي است و در مقابل چين نيز يكي از مهمترين شريك تجارتي ايران محسوب مي شود.
وي گفت: همكاري دو كشور در زمينه هاي گوناگون از جمله انرژي، زير ساخت ها، حمل و نقل، مخابرات، فرهنگي و غيره پيش رفته و ثمرات خوشايندي در پي داشته و سود و منفعت واقعي را براي مردم دو كشور به ارمغان آورده است.
به گفته چيانگ، در شرايطي كه اوضاع بين المللي و منطقه اي دستخوش تحولات پيچيده است، استحكام و توسعه همكاري هاي دو جانبه به نفع منطقه و حتي جهان است.

عضو كميته دايمي رهبري حزب كمونيست چين افزود: در 40 سالگي، روابط هر چه بيشتر پخته مي شود و معتقدم روابط چين و ايران پس از 40 سال بطور قطع وارد مرحله تازه اي مي شود.

مراسم جشن چهلمين سال روابط ايران و چين در هتل اسپناس برگزار شد.
انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا) / کد خبر 30478506