احمدي‌نژاد در ديدار عضو كميته دائمي رهبري حزب كمونيست چين: افق تازه‌اي در روابط بين تهران ـ پكن ايجاد شده است

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران سرويس: سياسي
رييس‌جمهور هم‌زمان با چهلمين سالگرد برقراري روابط بين تهران ـ پكن با هه گوچيانگ ـ عضو كميته دائمي رهبري حزب كمونيست چين ـ، ديدار و درباره مسائل مهم منطقه و جهان و هم‌چنين روابط دوجانبه بحث و تبادل نظر كرد.
به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر محمود احمدي‌نژاد پيش از ظهر امروز (شنبه) در ديدار هه گوچيانگ با اشاره به چهلمين سالگرد برقراري روابط بين تهران ـ پكن اظهار كرد: امروز پس از گذشت 40 سال افق تازه‌اي در روابط بين دو كشور ايجاد شده است كه همين امر تحولات مثبتي را به نفع دو ملت و ملت‌هاي منطقه رقم خواهد زد.
وي با اشاره به قرابت تاريخي بين دو كشور، گفت: امروز علاوه بر روابط تاريخي و ديدگاه‌هاي مشترك، شرايط ايجاب مي‌كند كه سطح همكار‌ي‌ها بين تهران ـ پكن گسترش يابد، زيرا افزايش سطح همكاري‌ها به نفع منافع دو كشور و ملت‌هاي منطقه است.
احمدي‌نژاد افزود:جمهوري اسلامي ايران هيچ محدوديتي براي توسعه روابط با كشور چين ندارد و بايد تلاش شود اين روابط در سطح بين‌الملل نيز افزايش يابد.
او در ادامه به برخي موانع موجود در سرمايه‌گذاري بين دو كشور اشاره و اظهار كرد: با برداشتن موانع موجود، مي‌توانيم به اهداف مشتركي كه دو كشور بر روي آن هدف‌گذاري كرده‌اند كه مهم‌ترين آن افزايش مبادلات اقتصادي و تجاري تا 100 ميليارد دلار است، هر چه سريع‌تر دست يابيم.
احمدي‌نژاد تصريح كرد: امروز مي‌توانيم در زمينه‌هاي گوناگون از جمله فن‌آوري، انرژي، فن‌آوري فضايي و گردشگري، همكاري‌هاي بين دو كشور را بيش از گذشته افزايش دهيم.
رييس‌جمهور با تاكيد بر اين كه امروز ايران و چين در يك جبهه مشتركي قرار دارند، گفت: امروز دشمنان مشترك دو كشور نمي‌خواهند كه ملت‌هاي ما پيشرفت كنند در حالي كه ايران و چين داراي تمدن و فرهنگ تاريخي و غني هستند و هيچ وقت به دنبال منابع ساير كشورها نبودند، اما دشمنان ما با لشگركشي به ساير كشورها به دنبال پر كردن جيب‌هاي خود از سرمايه و منافع ساير كشورها بوده و هستند.
وي تاكيد كرد: امروز بايد دست به دست هم دهيم و در راستاي پيشرفت ملت‌هاي‌مان حركت كنيم، زيرا آينده متعلق به ملت‌هاي ماست.
رييس‌جمهور در ادامه به نظم ناعادلانه حاكم بر جهان اشاره كرد و گفت: در شرايط كنوني چند كشور به دنبال آن هستند كه اراده خود را بر ساير كشورهاي جهان تحميل كنند كه اين امر به ضرر تمامي كشورهاي جهان خواهد بود، بنابراين بايد تلاش كنيم تا اين نظم اصلاح شود زيرا در غير اين صورت، فرصت پيشرفت از همه كشورها و ملت‌هاي مستقل و آزادي‌خواه گرفته خواهد شد.
هه گوچيانگ ـ عضو كميته دائمي رهبري حزب كمونيست چين ـ نيز در اين ديدار با مثبت ارزيابي كردن روابط بين دو كشور گفت: چين با يك نگاه استراتژيك به دنبال افزايش همكاري‌هاي خود با ايران است، زيرا افزايش اين همكاري‌ها بين دوكشور علاوه بر دو ملت به نفع كشورهاي منطقه است.
او با تاكيد بر اين كه روابط دو كشور از گذشته تا به امروز روابط مثبت و سازنده بوده است، افزود: امروز پس از گذشت 40 سال از برقراري اين روابط دستاوردهاي بسيار خوبي نصيب هر دو كشور شده است و بايد تلاش شود سطح روابط در تمامي زمينه‌ها گسترش يابد.
اين عضو كميته دائمي رهبري حزب كمونيست با بيان اين كه كشورش، جمهوري اسلامي ايران را دوست صميمي و شريك تجاري خود محسوب مي‌كند، گفت: بايد تلاش شود تا سطح همكاري تجاري و اقتصادي بين دو كشور هر چه بيش‌تر افزايش يابد و با توجه به جايگاه ممتاز جمهوري اسلامي ايران در منطقه، چين به‌دنبال افزايش همكاري‌هاي خود در زمينه‌هاي مختلف از جمله راه، سد، مخابرات و انرژي با تهران است.
وي تاكيد كرد: دولت چين همواره گسترش روابط خود با ايران را از اولويت‌هاي كاري خود قرار داده است، چون مطمئن هستيم اين روابط به نفع تمامي كشورهاي منطقه خواهد بود.