زنگ کاهش ارزش طلا به صدا در آمد

جهان - شاخص آنلاین نوشت:
با فروکش کردن عطش طلا در میان مهمترین متقاضیان آن یعنی خریداران هندی و چینی، تقاضای جهانی برای این فلز زرد به پایین ترین میزان خود طی دو سال گذشته نزول کرد.
این کاهش تقاضا که در نتیجه تضعیف رشد اقتصادی کشورهای مهم در این عرصه، یعنی هند و چین صورت گرفت، سیر پنج ساله رشد تقاضای طلا را که در نتیجه ظهور بحران اقتصادی در جهان قوت گرفته بود، متوقف ساخت.
این کاهش تقاضا، قیمت طلا را وارد یک سیر نزولی کرده، تولید کنندگان آن را با کاهش سودآوری مواجه می سازد.
انجمن جهان تولید کنندگان طلا (World Gold Council) پنجشنبه گذشته اعلام کرد تقاضای جهانی برای این فلز زرد در سه ماهه دوم سال 990 تن کاهش یافته است که این رقم نسبت به سال گذشته 7 درصد کاهش یافته و کمترین میزان از سه ماهه اول سال 2010 تا کنون می باشد.
هند و چین نیمی از تقاضای جهانی طلا را به خود اختصاص می دهند و طبق آمار به وضوح مشاهده می شود که خرید این طلا در بازارهای این دو کشور رونق خود را از دست داده است.
نمودار نواسانات تقاضای طلا در چین، کاهش تقاضا در سه ماهه دوم سال جاری را نشان می دهد:

shahrivar
3939
در حال حاضر قیمت طلا با کاهش 17 درصدی نسبت به بالاترین رکورد این فلز در طول تاریخ که در سپتامبر 2011 رقم خورد و به  1920/30 دلار در هر اونس رسید، از 1550 تا 1600 دلار برای هر اونس معامله می شود. البته این رقم در مقایسه با قیمت 650 دلار برای هر اونس در سال 2007، همچنان بسیار بالا محسوب می شود. از پنج سال پیش، با نمایان شدن اولین نشانه های بحران اقتصادی در جهان، کالاهایی چون طلا، نفت و ذرت بیشترین میزان رشد را به خود اختصاص داده اند.
شایان ذکر است، هر چند تقاضا برای طلا در هند و چین کاهش یافته است، تقاضای سرمایه گذاران جزء به خصوص اروپاییان با 16 درصد افزایش به 195/2 تن رسیده است.