اختصاصی/کرمانشاهی خواستار شد: بازگشت ارز تک نرخی به بازار / خداحافظی با پیمان‌سپاری ارزی

معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران با تاکید بر اینکه بازگشت دوباره پیمان‌سپاری ارزی به هیچ وجه در دستور کار دولت قرار ندارد، گفت: آرزوی ما بازگشت به ارز تک نرخی است.
کیومرث فتح‌اله کرمانشاهی در گفتگو با مهر گفت: موضوع پیمان‌سپاری ارزی به هیچ وجه در دستور کار دولت قرار ندارد و این سیاست اجرایی نخواهد شد. این در شرایطی است که ما به عنوان متولی توسعه تجارت در کشور، همواره آرزو داریم که سیاست ارز تک نرخی دوباره در کشور اجرایی شود.
معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به مصوبه‌ای که دولت به تازگی برای صادرات کالاهای وارداتی که ارز مرجع می‌گیرند، گفت: تنها 10 قلم کالای اساسی از جمله گندم، جو، کنجاله، ذرت، گوشت قرمز، گوشت مرغ، شکر و روغن به علاوه دارو و تجهیزات پزشکی ارز مرجع می‌گیرند.
وی ادامه داد: در این شرایط اگر واردکننده‌ای برای واردات کالاهای مذکور ارز مرجع دریافت کند، باید این کالا را وارد بازار مصرفی داخلی کند، در غیر این صورت اگر بخواهد بدون اینکه ارزش افزوده‌ای بر روی آن انجام دهد، آن را مجدد به بازار کشور دیگری صادر کند، باید به سراغ بانک عاملی برود که از آن ارز مرجع برای واردات همان کالا دریافت کرده است.
کرمانشاهی گفت: صادرات اقلام مذکور ممنوع نیست ولی باید مابه‌التفاوت ارز مرجع با ارز حاصل از صادرات را عینا به بانک عامل بازگردانده و برگه تسویه حساب دریافت کند و بعد از آن، کالا را صادر کند.
وی اظهار داشت: این فرآیند به معنای پیمان سپاری ارزی نیست و ما به شدت مخالف آن هستیم و پای آن نیز ایستاده‌ایم.
معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران خاطرنشان کرد: امیدواریم که ارز تک نرخی دوباره به بازار برگردد و سیستم شناور مدیریت شده نیز صورت گیرد.