ثبت جایگاه هفدهمین اقتصاد بزرگ دنیا برای ایران/ افزایش 8 برابری ارزش بورس


وزیر امور اقتصادی و دارایی با اعلام تبدیل شدن اقتصاد ایران به یکی از قطب های رشد در خاورمیانه، گفت: ارزش بورس در 4 سال گذشته، 8.2 برابر رشد یافته است.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری سیدشمس الدین حسینی در دیدار رئیس جمهور و اعضاء هیئت دولت با مقام معظم رهبری؛ گزارشی از اوضاع اقتصادی کشور ارائه کرد و گفت: با وجود همه تلاش های دشمنان برای تشدید تحریم ها، اقتصاد ایران به یکی از قطب های اصلی رشد در خاورمیانه تبدیل شده است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی، رشد اقتصادی در سال گذشته را بدون در نظر گرفتن نفت 1.5 درصد اعلام کرد و افزود: ایران براساس آمار مراکز معتبر جهانی از لحاظ تولید ناخالص داخلی به هفدهمین اقتصاد بزرگ دنیا تبدیل شده و با معیارGDP، در سال های اخیر در جایگاه دوم و سوم منطقه قرار گرفته است.
حسینی ادامه داد: افزایش سرمایه گذاری خارجی از 1600میلیون دلار در سال 1386به 4300 میلیون دلار در سال 90، رشد 3.2 برابری صادرات غیرنفتی و رشد 8.2 برابری ارزش بورس در 4 سال اخیر از دیگر اقدامات صورت گرفته بود.
وی تاکید کرد: در سال های اخیر رشد سپرده های بانکی 1.2برابر شده و 65 درصد منابع بانکی در 3 بخش کشاورزی، صنعت و معدن، مسکن و ساختمان سازی به کار گرفته شده است.
وزیر اقتصاد، بیکاری و تورم دو رقمی را از نقاط ضعف اقتصاد کشور خواند و گفت: بیکاری در سال گذشته با 1.2 درصد کاهش به 12.3 رسید و تورم با 1.9 درصد افزایش به 21.5 درصد رسید.
حسینی گفت: اجرای طرح هدفمندی، افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت کالاهای وارداتی و سفته بازی را از جمله عوامل افزایش تورم اعلام کرد.
وی در ترسیم چشم انداز اقتصاد کشور در سال جاری افزود: با وجود تشدید تحریم ها، دولت با صرفه جویی در هزینه و تدابیر ویژه در تلاش است ظرفیت های داخلی را فعال سازد و با پشتوانه صندوق توسعه ملی، بخش خصوصی و تعاونی را برای حضور فعالتر در عرصه اقتصادی کمک کند.
وزیر اقتصاد با تشریح تلاش های دولت برای اجرای کامل سیاست های اصل 44 قانون اساسی، گفت: بهبود فضای فعالیت اقتصادی،‌ صرفه جویی، انسجام و وحدت مدیریت اقتصادی و واقع نمایی به جای سیاه نمایی از ضرورت هایی است که کمک می کند سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی را با رشد و بهبود اوضاع اقتصادی پشت سر بگذاریم.