بهمنی تشریح کرد: نحوه پرداخت تسهیلات به بخش‌های اقتصادی/ ذخایر مناسب ارزی و طلا در کشور


رئیس کل بانک مرکزی با اعلام ذخیره مناسب ارزی و طلا در کشور، نحوه پرداخت تسهیلات بانکی به بخش های مختلف اقتصادی را تشریح کرد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، محمود بهمنی در دیدار رئیس جمهور و اعضای هیئت دولت با مقام معظم رهبری گزارشی از سیستم بانکی، منابع و ذخایر مالی ارائه کرد.
رئیس کل بانک مرکزی، با اشاره به استفاده از تمام توان سیستم بانکی در پرداخت تسهیلات، گفت: 37 درصد از این تسهیلات برای بخش صنعت و معدن، 20 درصد برای کشاورزی، 25 درصد برای مسکن، 10درصد برای خدمات بازرگانی و 8 درصد برای صادرات در نظر گرفته شده است.
بهمنی به تسهیلات پرداخت شده به بخش صنعت و معدن در 3 ماهه اول سال 1391 اشاره کرد و افزود: تسهیلات پرداخت شده 2.31 درصد بوده است که در مقایسه با پایان سال 90، نشانگر رشد تسهیلات ارائه شده به بخش صنعت و معدن است.
وی با بیان گزارشی از رشد نقدینگی و راه اندازی سامانه های پورتال ارزی، شتاب و شاپرک برای کنترل صادرات و واردات، ادامه داد: ذخایر ارزی و طلای کشور بسیار خوب است.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به فشارهای اقتصادی امریکا و اروپا، تأکید کرد: سیستم بانکی توانسته است با اقدامات خاص و ابتکاری بسیاری از این محدودیت ها را مدیریت کند.
بهمنی در پایان با اشاره به اجرای فاز اول هدفمندی یارانه ها، گفت: با اجرای این قانون ضریب جینی که نمایانگر کم شدن فاصله طبقاتی است از 0.40 به 0.38 کاهش پیدا کرده است.