معاون وزیر راه و شهرسازی خبرداد سرمایه گذاری چهار هزار میلیارد تومانی در بنادر کشور

هم اکنون حدود 150 پروژه معادل حدود 2 هزار میلیارد تومان در بنادر کشور در دست اجرا داریم که از منابع داخلی تامین شده است.
رییس سازمان بنادر و دریانوردی از سرمایه گذاری چهار هزار میلیارد تومانی در بنادر کشور خبر داد و گفت: هم اکنون حدود 150 پروژه معادل حدود 2 هزار میلیارد تومان در بنادر کشور در دست اجرا داریم که از منابع داخلی تامین شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا،'عطاالله صدر' با بیان اینکه به همین میزان (2 هزار میلیارد تومان) هم بخش خصوصی در بخش پس کرانه های بنادر کشور سرمایه گذاری کرده است، افزود: سازمان بنادر و دریانوردی در بخش ساخت بنادر، اسکله، حوضچه ها، موج شکن ها و لایروبی و بخش خصوصی نیز در محوطه های بندری و پس کرانه اقدام به سرمایه گذاری می کند.
وی اظهار داشت: سال گذشته 120 پروژه با ارزش 800 میلیارد تومان به بهره برداری رسید در حالی که امسال 72 پروژه به ارزش 930 میلیارد تومان به بهره برداری می رسد.
** 172 میلیون تن ظرفیت 11 بندر اصلی کشور
معاون وزیر راه و شهرسازی سپس ظرفیت 11 بندر اصلی کشور را 172 میلیون تن برشمرد و گفت: از این میزان تنها 135 میلیون تن عملیات تخلیه و بارگیری کالاهای تجاری در بنادر صورت می گیرد.
وی با اشاره به توسعه ظرفیت کانتینری بنادر کشور افزود: هم اکنون ظرفیت کانتینری بنادر کشور حدود 5 میلیون و 700 هزار TEU (واحد شمارش کانتینر) است اما هم اکنون بالغ بر سه میلیون کانتینر در بنادر کشور تخلیه و بارگیری می شود.
وی در خصوص نبود تناسب بین ظرفیت های ایجاد شده و میزان عملکردها در بنادر کشور اظهار داشت: این موضوع نشان می دهد که هنوز تجارت به خوبی رشد نکرده و اگر بخش بازرگانی بتواند فعالیت های خود را توسعه دهد، قادر است از ظرفیت های بنادر کشور استفاده بهینه کند.
صدرسپس با اشاره به میزان جابه جایی مسافر از طریق بنادر کشور گفت: هم اکنون 13 میلیون نفر سفر ظرفیت جابه جایی مسافر در بنادر کشور است که از این میزان 10 میلیون و 200 هزار نفر سفر از بنادر صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه میزان جابه جایی مسافر از طریق دریا رو به افزایش است، افزود: با سرمایه گذاری هایی که در این زمینه انجام گرفته امکانات و تسهیلات بسیار مناسبی را برای جابه جایی مسافران از طریق دریا به وجود آمده است.
** 20 میلیون تن ظرفیت ترانزیت در بنادر کشور
معاون وزیر راه و شهرسازی سپس با اشاره به میزان ظرفیت ترانزیت در کشور تصریح کرد: امکاناتی که در بنادر جنوب و شمال کشور ایجاد شده با توجه به موقعیت جغرافیایی ایران در منطقه خاورمیانه و دسترسی به دریای جنوب و همچنین ارتباط با کشورهای شمالی مثل ترکیه و کشورهای آسیای میانه و افغانستان است که موقعیت بسیار خوبی را برای کشور ایجاد کرده تا بتوان ترانزیت را از سرزمین اصلی ساماندهی کرد.
وی با بیان اینکه عبور دو کریدور اصلی شمال - جنوب و شرق – غرب از سرزمین ایران، ساماندهی ترانزیت کالا در کشور را ضروری کرده است، گفت: در حال حاضر حدود 20 میلیون تن ظرفیت ترانزیتی در بنادر کشور وجود دارد که قابل استفاده است.
صدر میزان ترانزیت کالا از بنادر کشور طی سال گذشته را حدود 10 میلیون تن برشمرد و افزود: هنوز جا دارد و باید در این زمینه فعالیت های بیشتری انجام شود چرا که ترانزیت یکی از منابع درآمدی است و می تواند بخشی از درآمدهای نفتی را پوشش دهد.
رییس سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره هدف گذاری برای توسعه بنادر در برنامه پنجم توسعه اظهار داشت: طبق چشم انداز 1404 جمهوری اسلامی ایران، باید سالانه هشت درصد رشد اقتصادی داشته باشیم که این مهم نیازمند توسعه ظرفیتهای بنادر کشور است.
صدر اضافه کرد: در برنامه پنجم توسعه در نظر گرفته شده ظرفیت بنادر کشور به 210 میلیون تن، ظرفیت تخلیه و بارگیری کانتینر به هفت میلیون TEU و ظرفیت جابه جایی مسافر از طریق بنادر به 16 میلیون نفر سفر افزایش پیدا کند.
وی تصریح کرد: این ظرفیتهایی است که طی برنامه پنجم توسعه در عمل باید در بنادر ایجاد شود تا بتوانیم پاسخگوی توسعه ای باشیم که در چشم انداز در نظر گرفته شده است.
صدر با تاکید براینکه باید ظرفیت ایجاد شود تا عملکرد هم صورت گیرد، گفت: اگر بخواهیم صبر کنیم تا میزان عملکرد هم به میزان ظرفیت های ایجاد شده برسد، در عمل ظرفیت نیز توسعه پیدا نمی کند.
وی افزود: معمولا در دنیا یک شاخص 30 درصدی ظرفیت خالی برای توسعه بنادر در نظر می گیرند. یعنی اگر ظرفیت بنادر تا 70 درصد آن مورد استفاده قرار گرفت باید برای توسعه ظرفیت سرمایه گذاری کرد.
** سهم نیم درصدی از تجارت بین المللی
معاون وزیر راه و شهرسازی سپس با بیان اینکه میزان تخلیه و بارگیری در بنادر کشور سالانه با هشت تا 10 درصد رشد همراه است، گفت: این میزان رشد باید متناسب با رشد جمعیت و توسعه بنادر افزایش یابد. به مفهومی دیگر در سال گذشته 600 میلیون TEU کانتینر در بنادر جهان جابه جا شد که سهم ما از تخلیه و بارگیری کانیتنری تنها سه میلیون TEU و به میزان نیم درصد از سهم جهانی بوده است.
صدر اضافه کرد: در حالی که این سهم با توجه به جمعیت 75 میلیون نفری کشورمان در مقایسه با هفت میلیارد نفر جمعیت جهان باید به یک درصد افزایش یابد.
رییس سازمان بنادر و دریانوردی افزود: با این آهنگ رشد نمی توان به سهم یک درصدی دست یافت بنابراین برای این منظور باید امکانی فراهم شود که به بازار بین المللی بیشتری دست یابیم.
** ناوگان دریایی نسبتا جوان جمهوری اسلامی
وی با اشاره به ظرفیت ناوگان تجاری کشور است، گفت: ناوگانی که در حال حاضر جابه جایی کالاهای تجاری را از طریق دریا به عهده دارد از ظرفیتی حدود پنج میلیون و 700 هزار تن برخوردار است.
صدر سپس ظرفیت ناوگان نفتی کشور را حدود 10 میلیون و 200 هزار تن برشمرد و افزود: اکنون این ظرفیت در کشور وجود دارد و از این لحاظ رتبه نخست را در منطقه داریم و از ناوگان دریایی نسبتا جوانی هم برخوردار هستیم