یک اقتصاددان در گفت و گو با پانا: مدیریت منابع ارزی در اولویت است/ منابع ارزی را بی دلیل به هدر ندهیم

خبرگزاری پانا: یک اقتصاددان با اشاره به شرایط تحریم علیه ایران گفت: برای تشکیل اقتصاد مقاومتی باید از هدر رفتن ارز جلوگیری کرد و نباید برای واردات کالاهای لوکس از این منابع استفاده کرد.
محمدباقر صدری در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی پانا با اشاره به اینکه داستان ارز در ایران از سالهای 68 شروع می شود، اظهار داشت: در آن شرایط ارز نرخ های متعددی داشت و این تعدد نرخ ها شرایط دشواری را برای اقتصاد کشور ایجاد کرده بود.
وی ادامه داد: در آن شرایط حدود 4 نرخ برای ارز داشتیم که همچون طرح فعلی بانک مرکزی برای کالاهای متفاوت ارز متفاوت پرداخت می شد اما این شرایط برای اقتصاد جنگی بود و پس از آن روند حرکت به سوی ارز تک نرخی فراهم شد.
این اقتصاددان با اشاره به اینکه در سال 81 طهماسب مظاهری موفق به تک نرخی کردن ارز شد، گفت: این شرایط تقاضا برای ارز را کاهش داد و مردم ارز را با یک قیمت واحد می توانستند یا از بانک مرکزی دریافت کنند و یا از بازار و هیچ تفاوتی در این بین نبود به همین دلیل بازار سیاه نیز شکل نمی گرفت و دلالی در این بازار رونق نداشت.
صدری تصریح کرد: یکی از دلایل ایجاد اختلاف طبقاتی شدید در دهه 609 و 70 استفاده از ارز چند نرخی بود زیرا آنهایی که با ارز 7 تومانی کالا وارد می کردند به مراتب سود بیشتری نسبت به کسی که با ارز 30 تومانی کالا وارد می کرد منفعت داشت.
وی با تایید روش بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز و طبقه بندی کالاها گفت: همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند اکنون در جنگ اقتصادی به سر می بریم و در این شرایط باید ذخایر ارزی کشور به بهترین شکل مدیریت شود.
این کارشناس مسایل اقتصادی کشور با تاکید بر اینکه نیازی به دادن ارز به مسافرین برای تفریح کردن نیست، اظهار داشت: حتی کسی که به سفر زیارتی نیز می رود نیازی به ارز دولتی ندارد زیرا آن یک عمل شخصی است و نباید با ارز دولتی انجام شود.