فاطمي‌امين در گفت‌وگو با ايسنا: صادرات غيرنفتي به 139 ميليارد دلار رسيد/اشتغالزايي 944 هزار نفري پروانه‌هاي صنعتي

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت از اشتغالزايي 944 هزار نفري پروانه‌هاي بهره‌برداري صنعتي و معدني صادر شده از ابتداي آغاز به كار دولت نهم تا پايان خرداد ماه امسال خبر داد و گفت: صادرات غيرنفتی نيز در همين مدت به 139 ميليارد دلار و صادرات خدمات فنی مهندسی به 18 ميليارد دلار رسيد.
رضا فاطمي‌امين در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، رشد سرمايه‌گذاری در بخش صنعت را در دولت‌های نهم و دهم هفت برابر و در بخش معدن شش برابر اعلام كرد و افزود: در دوران فعاليت دولتهاي نهم و دهم تا پايان خرداد ماه سال جاري حدود 49 هزار فقره پروانه بهره‌برداري صنعتي و معدني صادر شد كه سرمايه‌گذاري مربوط به اين پروانه‌هاي بهره‌برداري بالغ بر 1067.5 هزار ميليارد ريال بوده است.
وي با بيان اين‌كه اشتغالزايي اين تعداد پروانه بهره‌برداري صادره بيش از 944 هزار نفر بوده است، اضافه كرد: تعداد پروانه‌هاي بهره‌برداري صادره، سرمايه‌گذاري مربوط به آنها و همچنين اشتغالزايي اين پروانه‌ها نسبت به مدت مشابه در دولت گذشته به ترتيب 63.8، 558.1 و 52.8 درصد افزايش يافته است.
معاون برنامه‌ريزي، توسعه و فناوري وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنين حجم توليد فولاد خام كشور طي دوران فعاليت دولتهاي نهم و دولت را معادل 78 ميليون تن اعلام كرده و گفت: اين رقم رشد 54.7 درصدي را نسبت به مدت مشابه فعاليت در دولت گذشته نشان مي‌دهد.
به گفته وي در همين مدت بيش از 98 ميليون تن محصولات فولادي در كشور توليد شد كه حاكي از رشد 88.6 درصدي توليد اين محصول است.
اين مقام مسوول خاطرنشان كرد: ايران هم‌اكنون در توليد سيمان جزو 10 كشور برتر جهان، در توليد سرب و روی در خاورميانه اول، در توليد خودرو در رتبه سيزدهم جهان، در توليد فولاد هفدهم جهان و در توليد مس جزو 10 كشور برتر جهان است.