دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی خبر داد مدیریت ارز در بورس با بانک مرکزی است/غیبت وزرا در شورای گفت‌و‌گو

خبرگزاری فارس: دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی بررسی بورس ارز را دستور کار نوزدهمین نشست شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی عنوان کرد و خبر داد: هیچ یک از وزراء در این نشست حضور نداشتند.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس؛ محمد نهاوندیان پس از نوزدهمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی اظهار داشت: در جلسه امروز در خصوص شانزدهمین اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد درباره نقدینگی واحدهای تولیدی و همچنین تاکیدات مقام معظم رهبری در هفته دولت برای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی بحث و  گفت‌وگو بین اعضاء صورت گرفت.
وی افزود: دستور اصلی جلسه نوزدهم بورس ارز و طرح وزارت اقتصاد در این خصوص بود لذا، همانطور که می‌دانید کارگروه ارزی با وجود وزرای مسئول تشکیل شده است و دستگاه‌ها در آن حضور دارند و از مجلس هم برخی نواب رئیس و کمیسیون‌های اقتصادی مجلس حضور فعال دارد.
وی با تاکید بر وجود نظام شناور مدیریت ارز گفت: تشکیل بورس ارز می‌تواند بستر مناسبی برای حرکت به سمت ارز تک نرخی باشد.
وی در پاسخ به سؤال فارس در خصوص وجود شفافیت لازم و عدم رانت اطلاعاتی در بورس ارز گفت: بانک مرکزی مسئول ایجاد شفافیت در بورس ارز است و شفافیت لازم باید در عرضه و تقاضا و کشف قیمت وجود داشته باشد.
وی افزود: تشکیل بورس ارز هزینه مبادله را کاهش می‌دهد،اما باید توجه داشته باشیم که مدیریت بازار کماکان به عهده بانک مرکزی خواهد بود.
رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: در بورس ارز گواهی ارزی مورد مبادله قرار می‌گیرد و این به معنای آن است که اگر ارزی خارج از کشور هم باشد،با گواهی آن می‌توان در بورس ارز مبادله و معامله لازم را انجام داد.
نهاوندیان گفت: همچنان عرضه‌کننده اصلی ارز در بازار بانک مرکزی است و به نظر می‌رسد منبع اصلی عرضه ارز در بورس ارز هم بانک مرکزی باشد، لذا بانک مرکزی می‌تواند از افزایش قیمت حاصل از فروش ارز در بورس برای مدیریت جبرانی قیمت کالاهای اساسی و همچنین تقویت سیستم بانکی برای تأمین نقدینگی واحدهای تولیدی بهره ببرد.
وی تاکید کرد: باید شفافیت لازم بین اطلاعات کلان و اطلاعات ریز و تمیز این دو در بورس ارز صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه در قانون بودجه امسال و در ماده 29 آن استمهال معوقه‌های بانکی مورد تاکید قرار گرفته و دستورالعمل آن نیز به بانک‌ها ابلاغ شده است، گفت: کمیسیون صنایع مجلس طرحی را آماده کرد تا فضای تنفس برای واحدهای تولیدی به وجود بیاید.
نهاوندیان گفت: باید توجه بیشتری به بخش تولید شود، در همین راستا جلسات شورای گفت‌وگوی از این فصل به طور منظم برگزار می‌شود.
دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در پاسخ به سؤال فارس درباره عدم حضور وزرا در جلسه شورا و غیبت طولانی آنها گفت: دبیرخانه وظیفه قانونی جلسات شورا را دارد و در سه ماهه گذشته برای هماهنگی بیشتر تلاش شده است،ما بسیار امیدواریم تا جلسات شورا براساس روح تاسیس آن ادامه داشته باشد.
وی همچنین در خصوص اتمام مهلت 8 مدیر اقتصادی حاضر در شورای گفت‌وگو گفت: برای تعیین افراد جدید باید اعضاء اصلی حضور داشته باشند.
نهاوندیان در پاسخ به سوال دیگر فارس درباره اینکه آیا بورس ارز باعث کاهش قیمت در بازار می‌شود گفت: باید منتظر ماند و دید چرا که نرخ ارز باید براساس نظام شناور مدیریت شده و همچنین با توجه به تورم داخلی و خارجی تعیین شود، اما در 6 سال گذشته به این موضوع توجه نشده است و انباشت فاصله‌ایی به وجود آمده که با یک عامل روانی سیاسی از کنترل دولت خارج می‌شود.
نهاوندیان گفت: تا زمانی که تورم داخلی را نتوانیم مدیریت کنیم، فاصله بین تورم داخلی و خارجی انرژی خودش را در بازار ارز ذخیره می‌کند.
وی همچنین در پاسخ به سؤال دیگر فارس در خصوص احتمال وجود رانت ارزی در بورس ارز گفت: به طور طبیعی و در شرایط کمی نسبی ارز رانت ارزی وجود دارد، اما برای سلامتی بیشتر بورس ارز و برای حرکت به سمت تک نرخی شدن باید بانک مرکزی مدیریت لازم و اجرای کامل و عادلانه براساس قوانین و مقررات را در دستور کار خود داشته باشد.