آخرين وضعيت بازار سهام از سوي مسوولان بورس تشريح شد صالح آبادي: هدف مسئولان حركت به سمت تك نرخي شدن ارز است

ارزان بودن سهام، افزایش سودآوري شركت‌ها نسبت به سال گذشته، افزایش نرخ ارز، تضعيف بازارهای رقیب و به کارگیری ابزار بیمه کننده سهم از عوامل رشد بورس در روزهای اخیر بوده است.
به گزارش خبرنگار بورس خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکترعلي صالح آبادي ـ رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ـ گفت: نوسان جزء ذات بازار سرمايه است اما آنچه مهم است اين است كه بازار سرمایه بايد از نقد شوندگي بالایی برخوردار باشد.
وی به عوامل رشد بورس اشاره کرد و افزود:ارزان بودن قیمت سهم در بازار سرمايه و افزایش سودآوری شرکت‌ها از عوامل رشد بورس در روزهای اخیر است به طوری که سود آوری شرکت‌ها در نیمه اول سال 13 هزار میلیارد تومان بوده است که پیش بینی می شود این رقم به بيش از 23 هزار ميليارد تومان برسد.
سخنگوي سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: از ديگر عوامل رشد بورس مي توان به آزادسازي نرخ ارز در سال گذشته توسط بانك مركزي، تضعيف بازار های رقیب مانند مسكن، سكه و طلا اشاره كرد.
صالح آبادي ابزار جدید بیمه کننده سهم را عامل دیگری در رشد بورس دانست و اظهار کرد:بر اساس این مکانیسم ناشر اوراق افزایش 20 درصدی قیمت سهم را در سال تضمین می کند به این ترتیب که اگر كسي سهمي را به قیمت400 تومان خريده باشد و پس از گذشت يك سال قیمت سهم کمتر از 480 تومان بشود،خریدار می تواند سهم را به قیمت 480 تومان به سهامدار عمده بفروشد.
انجام معامله با اوراق سهام تبعي به هيچ عنوان اجباري نيست
وي درخصوص ساير ويژگي هاي اوراق سهام تبعي گفت: اين اوراق قابل اجرا روي همه سهم هاي بازار نبوده و به هيچ عنوان اجباري نيست اين در حالي است كه تاكنون 4 شركت از اين اوراق استفاده می کنند.
در ادامه مصطفي اميد قائمي ـ مدير عامل شركت فرا بورس ايران ـ در پاسخ به اين سئوال كه در حال حاضر وضعيت بازار فرابورس چگونه است، گفت:در حال حاضر حجم معاملات فرابورس در 14 روز اخير افزايش قابل توجهي يافته و با اتفاقاتي كه اخيرا افتاده است اين روند سير صعودي داشته است.
وی افزود: يكي ديگر از راهكارهاي رونق بازار فرابورس ابزارهاي نوين مالي است كه مخاطبين خاص خودش را دارد و ابزارهايي مانند اوراق تبعي، صكوك، اوراق مشاركت در این بازار عرضه می شوندو سهام داراني که ريسك كمتري می پذیرند از آنها استفاده می کنند به همين دليل اين اوراق داراي مخاطبان و سرمايه گذاران متفاوتي است.
در ادامه صالح آبادي در پاسخ به اين سئوال كه ميزان رشد و موفقيت معاملات بازار بورس و شاخص ها به چه عواملی بستگي دارد، اظهار کرد:رونق معاملات بورس به ويژه رشد شاخص ها به شرايط اقتصادي، سودآوري شركت ها و ساير عوامل موثر بستگی دارد و ما مسئولان بازار سرمايه همواره تلاش داشتيم كه نقد شوندگي در بازار حفظ شود.
وی با بیان اینکه در ماه هاي اخير عرضه سهام پالايشگاه ها باعث افزايش رشد صعودي شاخص ها در بازار سرمايه شده است،خاطر نشان کرد:تلاش هاي ما همچنان در اين خصوص ادامه دارد تا از پتانسيل هايي كه در شركت ها وجود دارد به خوبي استفاده شود.
صالح آبادي در ادامه گفت: نوسان در شاخص هاي بازار سرمايه يكي ديگر از مسائل موجود در بورس است كه اين امر كاملا طبيعي است اما از مهم ترين برنامه های دولت حمايت از بازار سرمايه است كه مقام معظم رهبري در ديدار اخير خود با مسئولان اعلام كرده است كه يكي از راه هاي جلوگيري از افزايش نرخ تورم، كنترل رشد نقدينگي است كه بازار سرمايه راهكاري مناسب براي جذب نقدينگي موجود در كشور است.
اميد قائمي مدير عامل شركت فرابورس ايران با بيان اينكه دو مقوله بورس و فرابورس كاملا از يكديگر جدا هستند عنوان كرد: حوزه هايي كه فرابورس وجود دارد همپوشاني كمي با زمينه هاي فعاليت در بورس دارد این در حالی است که استفاده از ابزارهاي نوين مالي در فرابورس در حال شكل گيري است و مردم مي توانند به جاي سرمايه گذاري در بانك ها در فرابورس سرمايه گذاري كنند.
اميد قائمي در ادامه در پاسخ به اين سوال كه چرا عرضه های جذاب طی ماه های اخیر کند شده است،توضیح داد: عرضه ها عمدتا توسط دولت انجام مي شود ضمن آنكه در شش ماهه گذشته سهام ذوب آهن و پالایشگاه شیراز از طريق فرابورس به متقاضيان عرضه شد.
وی اضافه کرد: عمده سهام شركت هاي بزرگ عرضه شده و شركت هاي كمي از جمله شرکتهای گاز باقی مانده است.همچنین سهام شركت هواپيمايي هما نيز سال گذشته يك بار عرضه شد ولي خريداري نداشت كه امسال مجدد دوباره عرضه مي شود.
عرضه استقلال وپرسپولیس به صورت یکجا در فرابورس
وي در خصوص عرضه سهام باشگاه هاي استقلال و پرسپوليس در فرابورس گفت: مسئول واگذاري اين دو تيم وزارت ورزش و جوانان است كه از طريق سازمان خصوصي سازي عرضه آنها انجام مي شود ضمن آنكه براساس خبرهاي موجود قرار است سهام اين دو باشگاه به صورت يكجا از طريق فرابورس و توسط سازمان خصوصي سازي به متقاضيان عرضه شود.
تخصيص بورس ارز راهكاري براي قطع دست واسطه ها از بازار ارز
صالح آبادي در پاسخ به اين سئوال كه بورس ارز چه زمانی راه اندازي مي شود و اين بورس داراي چه ساز و كارهايي است، عنوان كرد: براساس بررسي هاي انجام شده كارگروهي به رياست بانك مركزي از نيمه سال گذشته تشكيل شد كه در يكي دو ماه اخير بررسي هاي اين كارگروه در خصوص راه اندازي بورس ارز به صورت جدي ادامه يافت؛این در حالی است که سياست گذاري و مديريت بورس ارز كاملا به عهده بانك مركزي بوده و از يك ماه و نيم گذشته اين موضوع به صورت جدي از سوي مسئولان پيگيري شد.
وي با بیان اینکه در اين راستا از نظرات گروه هاي صاحب نظر استفاده شده است، تصریح کرد: در حال حاضر نرخي كه به عنوان نرخ مرجع از سوي بانك مركزي تعيين می شود همان 1226 تومان است در حالي كه در صرافي ها و خارج از سيستم رسمي بانكي نرخ ديگري وجود دارد؛ از طرف ديگر هدف مسئولان حركت به سمت تك نرخي شدن ارز است كه براساس سياست هاي اعلام شده از سوي مقامات اقتصادي كشور همچنان ارز مرجع براي تامین برخي از کالاها پرداخت می شود.
وي در ادامه خاطر نشان كرد: در بورس ارز ساير بخش ها همچون بانك مركزي، صندوق توسعه ملي، بانك هاي خصوصي و دولتي، فعالان بخشهاي مختلف اقتصادي مي توانند حضور داشته باشند ضمن آنكه به هيچ عنوان سفته بازي وجود ندارد و صرفا خريداران و فروشندگان هستند كه ارز خود را عرضه و يا ارز مورد نياز خود را تهيه مي كنند حتي كساني كه داراي حساب ارزي هستند و يا ارز در خانه دارند مي توانند وارد بورس ارز شوند.
آخرين وضعيت اوراق تسهيلات مسكن
مدير عامل شركت فرابورس ايران در ادامه در خصوص آخرين وضعيت ارائه اوراق تسهيلات مسكن در فرابورس گفت: در گذشته صرفا اين اوراق در شعبات بانك مسكن مورد معامله قرار مي گرفت كه با انتقال معامله اوراق تسهيلات مسكن به فرابورس دست واسطه ها در اين بازار قطع شد.
رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگوي ويژه خبري درباره معامله اوراق تسهيلات مسكن اضافه کرد: تعداد شعبه كارگزاري شعبات بانك ها در حال حاضر زياد نيست به همين علت بانك مسكن امكاناتي را در شعبات خود فراهم كرده است كه در صورت مراجعه دريافت كنندگان آنها بتوانند از طريق سيستم هاي موجود در بانك مركزي اقدامات لازم را براي خريد اوراق تسهيلات مسكن انجام دهند.
فاز اول بورس انرژي اواخر مهرماه به بهره برداري مي رسد
صالح آبادي در مورد زمان و نحوه راه اندازي بورس انرژي در كشور گفت: فعاليت بورس انرژي كاملا براساس معاملات بورس كالا است كه هم اكنون قراردادهاي لازم براي اجرايي شدن اين بورس طراحي و نرم افزار معاملات این بورس در روز شنبه همين هفته تست شد.
وی ادامه داد:فقط بخشي از مسائل مربوط به آموزش كارگزاران باقي مانده است كه پیش بینی می شود تا اواخر مهرماه فاز اول معاملات بازار بورس انرژي كه مربوط به معامله برق است، در كشور آغاز شود.
وي در خصوص نحوه معامله برق مازاد كشور در اين بورس گفت: اين معامله به گونه اي است كه در ساعتي از شبانه روز كه پيك اوج مصرف برق كشور نيست مازاد برق توليدي مورد معامله قرار گرفته و به كشورهاي همسايه فروخته شود؛ اين كار به دليل آن است كه برق قابل ذخيره كردن نبوده وبا توجه به وجود اختلاف ساعت در شرق و غرب كشور درآمدزايي خوبي را براي ما در پي خواهد داشت.
صالح آبادي با بيان اينكه خريداران اصلي برق معامله شده در اين بورس بخش خصوصي هستند، ادامه داد: معامله برق در بورس انرژي به هيچ عنوان تاثيري بر نرخ برق مصرفي خانوارها ندارد زيرا نرخ برق مصرفي توسط دولت و براساس قوانين تعيين و دريافت مي شود.
نفت و گاز به تدريج وارد بورس انرژي مي شوند
صالح آبادي با اشاره به اینکه ساير فرآورده هاي حوزه انرژي و فرآورده هاي نفتي وارد بورس انرژي مي شوند، درباره پذيرش سهام به عنوان وثيقه تصريح كرد: پيرو توافقي كه با بانك مركزي داشتيم تصويب شد به شركت هايي كه در بورس و فرابورس فعاليت دارند بتوانند با ارائه سهام خود به عنوان وثيقه به بانك ها از آنها تسهيلات دريافت كنند و بانك ها مكلف شده اند براين اساس 20 درصد از سرمايه شان را به صورت تسهيلات بانكي در مقابل پذيرش سهام به عنوان وثيقه حتي از اشخاص حقيقي و حقوقي فعال در بازار بورس و فرابورس به آنها تسهيلات بانكي پرداخت كنند.