رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی خبر داد: پرداخت 45 درصدي يارانه محصولات براي توليدكنندگان برتر

رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی از دو ساله شدن تامين سرمايه در گردش خبر داد و اظهار كرد: سال گذشته در حدود 32 ميليارد تومان سرمايه در گردش از اعتبارات سال 90 در اختيار توليدكنندگان قرار گرفت.
به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) - منطقه همدان، "روح‌الله سنابادی" در نهمين نمايشگاه بين‌المللي كشاورزي وهفتمين نمايشگاه بين‌المللي صنعت مرغداري، دامپروري و شيلات، افزود: براي نخستين بار كمكهاي فني و اعتباري در قالب هفت پروژه در اختيار توليدكنندگان قرار گرفت كه در قالب پروژه‌ها هزينه مي‌شود و يكي از آنها حمايت از توليدكنندگان داخلي است.
وي كه به بيان وعده‌هاي داده شده در نمايشگاه پيشين مي‌پرداخت، ادامه داد: راه‌اندازي سامانه شناسايي توليدكنندگان برتر از ديگر كارهاست كه سال گذشته انجام گرفت كه تنها 157 شركت از1700 توليدكننده موجود در كشور، ثبت‌نام كردند.
سنابادي اضافه كرد: ما انتظار داشتيم حداقل 30 درصد توليدكنندگان در سامانه رتبه‌بندي ثبت‌نام كنند كه متاسفانه اين امر محقق نشد اما همچنان سامانه آماده است تا اطلاعات توليدكنندگان را ثبت و از بين آنها برترينها را شناسايي شوند.
وي افزود: به دنبال گروه‌بندي توليدكنندگان هستيم و به سازنده برتري كه در رنكينگ يك قرار گيرد 45 درصد، نفر دوم تا 20 درصد و نفر سوم تا 10 درصد براي محصولتش يارانه پرداخت مي‌كنيم همچنين نظارتهاي ادواري خوهيم داشت چرا كه در حال حاضر شركتهاي بازرسي در كشور فعال هستند.
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با تاكيد بر اينكه توليدكنندگان بايد به دنبال ارتقاي كيفيت محصولات خود باشند، افزود: با پروژه رنكينگ‌بندي و بازرسهاي انجام گرفته از توليدات به همان ميزان تسهيلات برايشان در نظر گرفته خواهد شد.
وي تصريح كرد: برگزاري كارگروه سازندگان و توليدكنندگان ادوات كشاورزي از ديگر برنامه‌ها بود كه متاسفانه با عدم مشاركت توليدكنندگان رخ نداد و ما به جاي شكل‌گيري آن، ايجاد مركز ساختار محدودي را پيشنهاد كرديم كه اتحاديه فراگير ايجاد شود كه خوب مديريت نشد.
او ادامه داد: قرار بود از بين اين گروه‌هاي توليدكننده، اتحاديه يا مجمع فراگير در كشور تشكيل شود كه ليست حضور هيچ توليدكننده‌اي تا به امروز در اختيار ما قرار نگرفته است.
سنابادي اظهار كرد: با توجه به اينكه در حال حاضر در برخي مراكز دهستان مشكل برداشت محصول را داريم و ماشينها بايد در مزرعه كار كنند كه اگر توليد ماشيني وجود نداشته باشد در بحث كاشت و برداشت با مشكل مواجه مي‌شويم.
وي درباره بحث مكانيزاسيون سبزي، سيفي و برنج، گفت: سال گذشته كارهاي خوبي در اين زمينه صورت گرفت به طوريكه در حال حاضر وضعيت بانك نشاء سبزي و سيفي بد نيست اما در نشاء سبزي و سيفي كارهاي گيره‌اي را نمي‌توانيم فراگير كنيم.
او خاطرنشان كرد: قالب پروژه‌هاي ما در ايجاد بانك نشاء برنج، سبزي و سيفي بوده است و در همين كار بحث طرح پايش ناوگان برداشت محصولات به ويژه غلات مطرح شد كه در پنج استان برتر كشور شامل خوزستان، فارس، خراسان رضوي، قم و كرمانشاه يا همدان سامانه‌اي نصب خواهيم كرد كه 35 ميليارد ريال اعتبار براي اجرايي كردن آن جهت رصد برداشت از دشتستان، نياز داريم كه اين امر باعث مديريت مصرف سوخت مي شود كه جزء اولويت‌هاي ما قرار دارد.
وي ادامه داد: اين كار از ريزش محصول جلوگيري كرده و سبب مديريت كشاورزي دقيق مي‌شود همچنين نصب GPS بر روي كمباينها كه رديف ويژه‌اي براي‌ آنها در نظر گرفته‌ايم، از ديگر امور است.
وي در ادامه به بحث ارز مرجع پرداخت و گفت: تصميم‌گيري ارز مرجع به با وزارت جهادكشاورزي نيست بلكه به وزارت صنعت، معدن وتجارت واگذار شده و ما درخواست كرده‌ايم براي اجراي توسعه مكانيزاسيون نياز به ارز مرجع داريم.
اين مسوول با اشاره به اينكه اختلاف 1225 توماني با 2300 توماني را همه مي‌دانند، افزود: واردكننده و توليدكننده در صورت تامين ارز مرجع مي‌تواند مواد و نياز اوليه خود را از اين طريق برطرف كنيد.
وي با بيان اينكه توليد بودن ماشين معنا و مفهوم ندارد، اظهار كرد: ماشين يك نهاده نيست و فراتر از آن است و بايد وجود داشته باشد چراكه توليد محصول در گرو عرضه ماشين مناسب است.