مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد ظرفیت ترانزیتی 20 میلیون تنی بنادر کشور/لزوم ساماندهی ترانزیت کالا

خبرگزاری فارس: معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه حدود 20 میلیون تن ظرفیت ترانزیتی در بنادر کشور وجود دارد که قابل استفاده است، بر لزوم ساماندهی ترانزیت کالا تأکید کرد.
به گزارش باشگاه خبری فارس «توانا» به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، سید عطالله صدر با بیان اینکه ظرفیت ترانزیتی بنادر کشور حدود 20 میلیون تن است، ظرفیت ناوگان تجاری کشور را حدود 5 میلیون و 700 هزار تن عنوان کرد.
مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی ضمن تأکید بر لزوم برساماندهی ترانزیت کالا در کشور، به میزان ظرفیت ترانزیت ایران اشاره کرد و افزود: در حال حاضر حدود 20 میلیون تن ظرفیت ترانزیتی در بنادر کشور وجود دارد که قابل استفاده است.
‌معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: امکاناتی که در بنادر جنوب و شمال کشور ایجاد شده است، باتوجه به موقعیت جغرافیایی ایران در منطقه خاورمیانه، دسترسی به دریای جنوب و ارتباط با کشورهای شمالی مثل ترکیه و کشورهای آسیای میانه و افغانستان، موقعیت بسیار مطلوبی را برای ایران ایجاد کرده است.
مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی تصریح کرد: عبور دو کریدور اصلی شمال – جنوب و شرق – غرب از سرزمین ایران، ساماندهی ترانزیت کالا در کشور را ضروری کرده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: میزان ترانزیت کالا از بنادر کشور در سال گذشته حدود 10 میلیون تن بوده است که باید با فعالیت‌های بیشتر این رقم را افزایش داد.
صدر با بیان اینکه ازطریق ترانزیت می‌توان بخشی از درآمدهای نفتی را پوشش داد، تصریح کرد: ظرفیت ناوگان تجاری کشور در حال حاضر حدود 5 میلیون و 700 هزار تن و ظرفیت ناوگان نفتی کشور حدود 10 میلیون و 200 هزار تن است که از رتبه نخست در خاورمیانه برخوردار است.