کرمانشاهی در گفتگو با مهر: قوانین دست و پاگیر حذف می‌شود/ اقتصاد مقاومتی ریاضت اقتصادی نیست

معاون‌ کل سازمان توسعه تجارت ایران، قوانین و مقررات زاید و دست و پاگیر را نوعی تحریم داخلی دانست و گفت: قوانین و مقررات زاید و دست و پاگیر حذف خواهند شد.
کیومرث فتح‌اله کرمانشاهی در گفتگو با مهر با اشاره به تفاوت‌های اقتصاد مقاومتی و ریاضت اقتصادی گفت: ریاضت اقتصادی را دولت‌ها برای کاهش هزینه و رفع کسری بودجه و حذف برخی از خدمات و مزایای عمومی انتخاب کرده و گاهی اوقات با افزایش مالیات و افزایش دریافت وام و کمک‌های خارجی اقدام به اصلاح وضعیت اقتصادی می‌کنند.
معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: مقام معظم رهبری از سالهای گذشته و با طرح فاصله گرفتن از اقتصاد نفتی و بستن درب چاههای نفت و مطرح کردن اقتصاد غیرنفتی و تکیه بر توسعه صادرات، بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند؛ در واقع سال قبل را سال اصلاح الگوی مصرف و امسال را سال تولید ملی اعلام کردند. نقطه و شروع کار اقتصاد مقاومتی مصرف است و از بستر سازی و فرهنگ سازی اقتصادی آغاز می‌شود.
وی با اشاره به راه کارهای اقتصاد مقاومتی گفت: ترویج فرهنگ کار و تولید، حمایت از تولید ملی، مبارزه با مفاسد اقتصادی، در اختیار قرار گرفتن اقتصاد توسط مردم(اصل 44) از مفاهیم اقتصاد مقاومتی است.
کرمانشاهی، اقتصاد مقاومتی را از کارآمدترین راهکارهای تحریم دانست و بر سیاستگذاری مناسب اقتصاد و فرهنگ در شرایط ویژه کشور تاکید کرد.
وی، بر ترویج برندهای داخلی به جای برندهای خارجی تاکید کرد و افزود: باید از واردات کالاهای مصرفی و دامن زدن به مصرف کاذب که از مصادیق تحریم داخلی است حذر کنیم.
این مقام مسئول در سازمان توسعه تجارت ایران، بهره گیری از توان و سرمایه مردم در اقتصاد مقاومتی را که از نمادهای اصل 44 است مهم دانست و گفت: در شرایط تحریم باید تلاش کنیم نیروی انسانی خلاق، امیدوار، پرتلاش، برنامه ریز و بهره‌ور داشته باشیم.
معاون کل سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: یکی از اجزایی که در هنگام تحریم‌ها، سیستم اقتصاد مورد مخاطره قرار می‌گیرد. این در شرایطی است که قوانین و مقررات زاید، دست و پاگیر و غیر ضرور در کشورمان که به نوعی تحریم داخلی است باید اصلاح وبازنگری شود.
کرمانشاهی، همچنین از توسعه تحقیقات، فنآوری و تجاری سازی خدمات دانش بنیان بعنوان راههای مقابله با تحریم نام برد و گفت: مردمی کردن اقتصادو توسعه خدمات سیستم بانکی، مدیریت مصرف و استفاده حداکثری از زمان و منابع می تواند ما را در اجرای اقتصاد مقاومتی و فاصله از تحریمها کمک کند.