جمع جهاني اقتصاد اعلام كرد: ايران بيست‌وپنجمين كشور دنيا از نظر حجم توليد ناخالص داخلي

مجمع جهاني اقتصاد در تازه‌ترين گزارش خود ايران را از نظر حجم توليد ناخالص داخلي (GDP) در بين 144 كشور و منطقه دنيا در رده بيست و پنج جهان قرار دارد.
به گزارش خبرنگار ايسنا در اين گزارش ايران با توليد ناخالص داخلي 482 ميليارد دلار و 400 ميليون دلار در رده بيست و پنجم جهان قرار گرفته است. ايران از نظر توليد ناخالص در منطقه خاورميانه بعد از كشورهاي تركيه و عربستان در رده سوم قرار گرفته است.
در اين رده‌بندي آمريكا با توليد ناخالص داخلي بيش از 15 هزار ميليارد دلاري رده نخست را به خود اختصاص داده است. چين و ژاپن نيز به ترتيب با توليد ناخالص داخلي 7.2 و 5.8 هزار ميليارد دلار رده‌هاي دوم و سوم را بدست آورده‌اند.
آلمان، فرانسه، برزيل، بريتانيا، ايتاليا، روسيه، كانادا، هند، اسپانيا، استراليا، مكزيك، كره‌جنوبي، اندونزي، هلند، تركيه، سوئيس، عربستان، سوئد، لهستان، بلژيك، نروژ و ايران نيز رده‌هاي چهارم تا بيست و پنجم اين رده‌بندي را كسب كرده‌اند.
ايران از نظر توليد ناخالص داخلي بالاتر از كشورهايي مانند آرژانتين، آفريقاي جنوبي، تايلند، مالزي، تايوان، پرتغال و قزاقستان قرار گرفته است. كمترين حجم توليد ناخالص داخلي نيز رده‌بندي 144 تايي مجمع جهاني اقتصاد مربوط به دو كشور گامبيا و سيشل به طور مشترك و به ميزان يك ميليارد دلار است.