سخنگوی اقتصادی دولت: ذخایر ارزی كشور را صرف نیازهای جاری نمی‌كنیم

این‌كه مطرح شود به كالاهای اساسی ارز داده نمی شود، همان عملیات روانی و سفته بازی است/در روزهای گذشته قدری عرضه بانك مركزی و به دنبال نوسانات ارزی، بخش خصوصی به بازار ارز كاهش پیدا كرده است.
سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینكه ذخایر بانك مركزی در حد بسیار خوبی است و هیچ موقع در تاریخ كشور ذخایر ایران در این حد نبوده است، گفت: این‌كه مطرح شود به كالاهای اساسی ارز داده نمی شود، همان عملیات روانی و سفته بازی است.
به گزارش ایلنا، سید شمس‌الدین حسینی اظهار كرد: در روزهای گذشته قدری عرضه بانك مركزی و به دنبال نوسانات ارزی، بخش خصوصی به بازار ارز كاهش پیدا كرده است در عین حال برداشت ما این است كه نه در حد كلان، احیانا در مورد ارزهای خرد كه دست عده‌ای بوده، قیمت‌های كاذبی برای آن مطرح ‌شده كه این همان بحث اختلالی است كه ما مطرح می‌كنیم.
وی با اشاره به این‌كه محدودیت‌هایی داشتیم كه تقریبا میزانی از آن برطرف شده است، گفت: ذخایر بانك مركزی در حد بسیار خوبی است و هیچ موقع در تاریخ كشور ذخایر بانك مركزی در این میران نبوده است اما تاكید می‌كنم سیاستمان این نیست كه ذخایر ارزی كشور را كه حاصل انباشت سال‌ها ارز در كشور است صرف نیازهای جاری كنیم.
وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینكه این ذخایر ارزی پشتوانه كشور هستند، اعلام كرد: می‌توانیم از این ذخایر برداشت كنیم اما به دنبال آن نیستیم كه نیاز وارداتی جاری را از این طریق تامین كنیم.
حسینی تصریح كرد: با در نظر گرفتن این ملاحظه در ماه‌ شهریور چشم‌انداز ما برای درآمدهای ارزی بهتر شده است و حجم ارزی را كه می‌توانیم تخصیص دهیم فراتر از كالاهای اساسی، بیشتر خواهد بود.
سخنگوی اقتصادی دولت گفت: با افزایش این عرضه و اقبالی كه بخش خصوصی برای عرضه ارز در شبكه تجاری كه قیمت بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، نشان داده قطعا حجم عرضه افزایش می‌یابد و علی القاعده این امر تعدیل نرخ ارز را به دنبال خواهد داشت.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تاكید كرد: وقتی گه‌گاه از اختلال در بازار ارز صحبت می‌كنیم به معنای آن نیست كه همه فعالان اقتصادی ما به دنبال بورس‌بازی و سفته بازی باشند اما هستند افرادی كه این‌گونه القا می‌كنند.
حسینی ادامه داد: در شرایطی كه تمام واردات كالاهای اساسی با ارز مرجع انجام شده و قابل رسیدگی است و این‌كه مطرح شود به كالاهای اساسی ارز داده نمی‌شود، همان عملیات روانی و سفته بازی است كه هر موقع به نقطه‌ای رسیده كه نگران كننده باشد مدیریت كشور در مجموع توانسته بر آن فائق بیاید و این‌بار هم همان خواهد شد.